PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Trwa Festiwal "Muzyka na Szczytach"

Czwartek, 23 września 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaTrwa II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, w którym uczestniczą wybitni muzycy z Polski i z zagranicy. W tym roku z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina również zakopiański festiwal w dużej części został jemu poświęcony. Nie zapomniano jednak o innych polskich twórcach, takich jak Feliks Dobrzyński, Juliusz Zrębski i Roman Maciejewski. Grana jest także klasyka światowa – Robert Schumann i Franciszek Schubert oraz mniej znane dzieła muzyki francuskiej, włoskiej, niemieckiej, a nawet meksykańskiej. Ideą festiwalu jest bowiem prezentowanie polskich utworów, wykonywanych przez muzyków wysokiej klasy, w połączeniu z utworami zaliczanymi do światowej klasyki. Festiwalowa publiczność miała już okazję wysłuchać kilku ciekawych projektów muzycznych z udziałem m.in. Jonathana Plowrighta, Ewy Marii Żuk i Orkiestry Kameralnej AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.


20 września w Hotelu Belvedere odbył się koncert „Chop in Brass” poświęcony Fryderykowi Chopinowi, podczas którego wystąpił znakomity brytyjski pianista – Jonathan Plowright wykonując utwory Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego. W drugiej części koncertu niecodzienne opracowanie utworów Chopina na kwintet dęty z fortepianem zaprezentował zespół Acoustic Brass oraz Mirosław Feldgebel.

21 września Festiwal „Muzyka na Szczytach” zawitał do Nowego Targu. W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej  im. F. Chopina odbył się koncert „Chopin dźwiękiem i słowem malowany…”. Koncert stanowił unikatowe połączenie muzyki ze sztuką wizualną. Jedna z najlepszych polskich orkiestr kameralnych AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia wystąpiła na tle „Tryptyku” namalowanego przez Mariusza Kałdowskiego. Solistką wieczoru była meksykańska pianistka polskiego pochodzenia - Ewa Maria Żuk. W drugiej części koncertu publiczność usłyszała kompozycje Matusza Kołakowskigo i Piotra Steczka na motywach muzyki Fryderyka Chopina.

Koncert „Wpływ Chopina na muzykę w Świecie”, który odbył się 22 września w Ośrodku Wczasowym Jasny Pałac, dzięki wykładowi Macieja Negreya oraz komentarzom i wspaniałej grze pianistki Ewy Marii Żuk, przybliżył nie tylko sylwetkę Fryderyka Chopina, ale także jego wpływ na kompozytorów w Meksyku. Zabrzmiały utwory Felipe Villanueva, Ricardo Castro, Manuele M. Ponce, Carlosa Chaveza oraz Fryderyka Chopina.

Tego samego dnia wieczorem w kościele Św. Krzyża wystąpił Festiwalowy Ensemble. Kolejny koncert Zespołu Festiwalowego, w skład którego wchodzą najlepsi polscy soliści i kameraliści młodego pokolenia wypełniły niezwykle rzadko grywane utwory kameralne: Oktet Maxa Brucha, Kwintet klarnetowy Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także dzieło młodego polskiego kompozytora – Dariusza Przybylskiego „Eine kleine Morgenmusik”. Wystąpili: Katarzyna Budnik, Jakub Jakowicz, Rafał Kwiatkowski, Piotr Lato, Artur Rozmysłowicz, Anna Maria Staśkiewicz, Janusz Wawrowski, Anita Wąsik, Janusz Widzyk, Marcin Zdunik.

Interesujące wydarzenia Festiwalu „Muzyka na Szczytach” wciąż przed nami. Zapraszamy na kolejne koncerty!!!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.