PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Święto ulicy Kościeliskiej

Poniedziałek, 27 września 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW sobotę świętowała najstarsza zakopiańska ulica. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Starym Kościółku, po której złożono wiązanki kwiatów pod drzewkiem 100-lecia Góralskiego Ruchu Regionalnego. Tradycyjnie też odbyło się zwiedzanie ulicy Kościeliskiej z przewodnikiem. Konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Ulica Kościeliska" zorganizował Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. W szkolnej galerii „Strug” odbył się także wernisaż wystawy Jolanty i Zygmunta Kłosowskich pt. „Rysunek i malarstwo". Następnie świętowanie przeniosło się na plac do Państwa Janików, gdzie rozpoczął się festyn z licznymi konkursami.


Podczas „Przezieracki skrzyni" wybierano najpiękniej ubraną gaździnę, oceniano także swetry góralskie, wypieki i domowe nalewki przyrządzone przez mieszkańców Kościeliskiej. Rywalizacja była bardzo zacięta we wszystkich konkurencjach. Ostatnim punktem programu był konkurs na śpiew pasterski „Nie będę jo pasła za kwaterkę masła" w kategoriach: dzieci, młodzież, dorośli, solo i  grupy śpiewacze. Dla wszystkich przygotowano też smaczny poczęstunek.

Święto ulicy Kościeliskiej zorganizował Związek Podhalan Oddział Zakopane, Urząd Miasta Zakopane, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury, Biuro Promocji Zakopanego, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara oraz Małgorzata Wonuczka-Wnuk. Patronatem medialnym imprezę objął Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.

Jesień Tatrzańska 2010, Święto ulicy Kościeliskiej - wyniki z konkursów:

Konkurs na najpiękniej ubraną gaździnę „Przezieracka skrzyni”

1 – Maria Świerk

2 – Agnieszka Tatar i Józefa Majerczyk

3 – Helena Doleżuchowicz i Barbara Miranowska–Kapłan

   wyróżnienia:

   dla najstarszej: Zofia Marduła

   dla najmłodszej: Karolina Król

Konkurs na nalewkę domową

1 - Dariusz Wyrzykowski

2 - Maria Przewratil

3 - Agata Pitoń

Konkurs na wypieki

1 – Maria Świerk

2 – Maria Przewratil

3 – Stanisława Pitoń

Konkurs na najładniejszy sweter góralski

 1 – Maria Stołowska i Stanisława Orawiec

Konkurs na śpiew pasterski „Nie będę jo pasła za kwaterkę masła"

W kategorii grupy śpiewacze:

„Mali Brzegowianie” z Brzegów – dziewczęta

„Małe Bartusie” z Murzasichla – dziewczęta

„Mali Brzegowianie” z Brzegów – chłopcy

w kategorii soliści:

Kasia Stanuch z zespołu „Młode Klimki

Julia Budz z zespołu „Małe Bartusie”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.