PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Kobiety na Harendzie

Czwartek, 10 marca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka8 marca w Muzeum na Harendzie odbył się pod każdym względem niezwykły Dzień Kobiet połączony z ostatkami. Dom Jana Kasprowicza opanowały tym razem panie, które przybyły tu wyjątkowo licznie, aby zaprezentować swoje ciekawe umiejętności i życiowe pasje. W Muzeum oprócz dotychczasowych eksponatów pojawiły się więc piękne ręcznie wykonane bibeloty, biżuteria, misternie szyte, zdobione haftem, a nawet malowane wełną stroje, piękne fotografie i obrazy, nie zabrakło także bardziej ulotnej poezji i muzyki. Nie mówiąc już o równie doskonałych dokonaniach kulinarnych, które do sztuki też przecież zaliczyć można. Panie pokazały, co potrafią i jak bardzo są wszechstronne.


Wieczór zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza przy udziale  „Galerii Kancelaria” działającej w Kancelarii Adwokackiej Małgorzaty Górbiel i Andrzeja Wróbla. Trzeba też wspomnieć, że w Dniu Kobiet wzięło udział dwóch panów, których obecność okazała się niezbędna. Spotkanie ze swadą i humorem poprowadził prezes Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza Piotr Kyc, natomiast w poetycką zadumę przybyłe panie wprowadzał Jacek Zięba Jasiński.

Harenda od zawsze była miejscem, w którym przebywały kobiety i to dzięki nim powstało  i funkcjonuje Muzeum Jana Kasprowicza.

 - Maria Kasprowiczowa zapraszała na Harendę tylko kobiety wyjątkowe, które coś ciekawego w życiu robiły i tak stało się również dziś. W tym dniu nie jest ważne, gdzie każda z pań pracuje, ale co robi po pracy - wyjaśniał Piotr Kyc, a o "paniach na Harendzie" opowiedziała Beata Denis-Jastrzębska.

Swoją twórczość zaprezentowały następujące panie: Lidia Chorzępa i Ewa Kuczyńska (decoupage), Renata Dzioboń („malowanie wełną”), Bożena Gąsienica (fotografia podróżnicza), Michalina Kluzińska (haft regionalny), Beata Skulska-Papp (poezja, piosenka), Renata Piżanowska (fotografia artystyczna, grafika), Małgorzata Dawiec (collage, malarstwo, poezja), Józefa Zubek (haft regionalny), Beata Zalot – Tomalik (poezja, proza, grafika), Elżbieta Krzemińska-Owczarz (projektowanie mody).

Przygrywała i śpiewała żeńska kapela góralska „Dziurawiec” w składzie: Stanisława Szostak, Hania Rybka – Stasińska, Agnieszka Gąsienica – Giewont, Zofia Anna Frączysty z córką Marią, Hanka Urbaniak i Katarzyna Gąsienica.

Wieczór przygotowały panie Małgorzata Karpiel i Elżbieta Kyc, za co należą się im szczególne podziękowania. Wsparcia udzielili również siostra Bronisława Wichary i ks. Jan Wichary.

Był to niezwykle udany Dzień Kobiet - wiele z pań mówiło, że najlepszy w ich życiu - i miejmy nadzieje, że powtórzy się znów za rok. Pomysł jest bowiem wart kontynuowania.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Spinka góralska IISpinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.