PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Regionalny pierwszy dzień wiosny

Środa, 23 marca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaZ okazji pierwszego dnia wiosny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 na Skibówkach zamiast udać się na wagary, wzięli udział w Dniu Regionalnym. Impreza, zorganizowana z wielkim rozmachem, doczekała się już dwunastej edycji. W szkole było niezwykle gwarno, wesoło i kolorowo, a poznawanie podhalańskiej kultury doskonale łączyło się z dobrą zabawą.


Dzieci z góralskich rodzin mogły się pochwalić, jak bardzo żywa i szanowana jest w ich domach tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dla innych była to doskonała okazja, by dowiedzieć się i nauczyć wielu ciekawych rzeczy o histori, kulturze i przyrodzie naszego regionu.

- Jest to nasza alternatywa dla tzw. Dnia Wagarowicza, który niektórzy uczniowie upierają się uczcić w sposób "tradycyjny", gdy szkoła nie ma im nic ciekawego do zaoferowania w pierwszym dniu wiosny - wyjaśniała nauczycielka Kalina Gross.

Na sali gimnastycznej wszystkich przybyłych powitała dyrektor Irena Gach, a góralski koncert poprowadziła Zofia Stanuch. Wystąpili w nim uczniowie oraz zaproszeni goście. Następnie rozpoczęły się zajęcia o tematyce regionalnej dla poszczególnych klas. Uczniowie mieli okazję odwiedzić tradycyjną kuźnię, wysłuchać prelekcji na temat gwary i kultury góralskiej oraz tatrzańskiej przyrody, wziąć udział w warsztatach tradycyjnego haftu, malarstwa na szkle, gry na piszczałce i góralskiego tańca. Natomiast klasy szóste, korzystając z zaproszenia Gimnazjum nr 2, wybrały się na przedstawienie.
W szkole odbyły się także konkursy śpiewu, recytacji, wiedzy o regionie oraz konkurs na najpiękniejszy warkocz. Nie zabtrakło także poczęstunku przygotowanego przez dzieci, rodziców i szkolną kuchnię.

Z okazji Dnia Regionalnego z uczniami szkoły spotkali się ludzie związani z kultura góralską - regionaliści, muzykanci, artyści ludowi, którzy poprowadzili warsztaty i zajęcia:
muzyka góralska w składzie: Jakub Gąsienica - Giewont, Maciej Gąsienica-Mracielnik, Jerzy Gocał, Andrzej Bobak, Stanisław Styrczula-Maśniak
Marcin Gąsienica - nauka gry na piscołkach
Katarzyna Cukier i Paweł Mądry - nauka tańca góralskiego
Anna Styrczula-Maśniak, Maria Dudek i Magdalena Lis - malowanie na szkle
Anna Nędza-Kubiniec i Zofia Gąsienica-Byrcyn - zajęcia z haftu
Jan Krzeptowski-Sabała TPN - prelekcja o przyrodzie tatrzańskiej
Józef Pitoń - prelekcja o kulturze ludowej Podhala.

Dzień Regionalny to bardzo ciekawa inicjatywa, którą z całą pewnością warto kontynuować. Dzięki niej uczniowie mają możliwośc spotkać się z wciąż żywą podhalańską tradycją i ludźmi z nią związanymi. Okazuje się więc, że pierwszy dzień wiosny mozna spędzić niezwykle pożytecznie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.