PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Tatry Franciszka Wójcika

Poniedziałek, 4 kwietnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba otwarta została kolejna z wystaw prezentujących artystów działających w środowisku zakopiańskim. Tym razem podziwiać możemy pejzaże tatrzańskie i podhalańskie Franciszka Wójcika. Od czasów II wojny światowej, kiedy to osiedlił się w Zakopanem, aż do śmierci w 1984 r. był on jednym z najaktywniejszych malarzy pracujących pod Tatrami.


Wystawę otworzyła dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska wspólnie z wnuczką artysty Izabelą Leśniak oraz kurator wystawy Heleną Pitoń.

- Ten wernisaż to spełnienie moich marzeń, żeby po wielu latach z tymi obrazami znów powrócić do Zakopanego, w miejsce, które mój dziadek bardzo ukochał i ja również. Ostatnia wystawa Franciszka Wójcika w Zakopanem odbyła się 30 lat temu z okazji jubileuszu 60-lecia jego pracy twórczej – mówiła Izabela Leśniak.

- Był to człowiek nieprzeciętny, a malarstwo to była jego autentyczna pasja. Był też bardzo wszechstronny – grał na instrumentach, pisał listy wierszem, uprawiał lekkoatletykę, był trenerem, działał w harcerstwie, w Towarzystwie Gimnastycznym Sokół – wyliczała wnuczka Franciszka Wójcika.

Wystawę można oglądać do 29 maja w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18.

Patronat medialny: Podhalański Serwis Informacyjny WATRA


TATRY FRANCISZKA WÓJCIKA

Wystawa z cyklu prezentującego twórczość artystów ze środowiska zakopiańskiego, przypominająca sylwetkę Franciszka Wójcika (1903-1984), który większość swego życia spędził w Zakopanem, gdzie tworzył i regularnie uczestniczył w miejscowym życiu artystycznym. Na wystawie pokazano wybrane pejzaże tatrzańskie i podhalańskie ze zbiorów wnuczki artysty.

Franciszek Wójcik należał do grona artystów związanych z zakopiańskim środowiskiem artystycznym. Od czasów II wojny światowej, kiedy to osiedlił się w Zakopanem, aż do śmierci był jednym z najaktywniejszych malarzy pracujących pod Tatrami. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brał udział w kilkudziesięciu okręgowych i ogólnopolskich wystawach zbiorowych, był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego prace cieszyły się sporą popularnością, za swoją twórczość był kilkakrotnie wyróżniany.

Urodzony w Wojciechowie, dzieciństwo spędził w Cieszynie. Po okresie internowania w czasie I wojny światowej oraz służby wojskowej, zamieszkał na kresach wschodnich (w Zamościu, Końskich, Lwowie, Kowlu), a następnie w Krakowie, gdzie oprócz działalności artystycznej zawodowo związany był ze sportem (między innymi jako instruktor Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”).

Edukację artystyczną rozpoczął od nauki na wydziale przemysłu artystycznego Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie, następnie studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (w latach 1932-1939), by po uzyskaniu dyplomu odbyć stypendium w Accademia di Belle Arti w Rzymie.

Studia pod kierunkiem Stanisława Kamockiego, a następnie kilkuletnia przyjaźń z profesorem wywarły duży wpływ na twórczość Franciszka Wójcika. Reprezentował kierunek realistyczny w malarstwie, spod jego pędzla wychodziły pejzaże, portrety, martwe natury. Malował również wnętrza kościołów. W swoich pracach stosował różnorodne techniki jak tempera, akwarela, pastel, lecz wiodące było malarstwo olejne.

Gdy mieszkał w Zakopanem, najchętniej malował podtatrzańskie oraz górskie pejzaże, których wiele nadal odnaleźć można w licznych zbiorach prywatnych. Właśnie tej dziedzinie twórczości Franciszka Wójcika poświecona jest aktualna wystawa, a prezentowane na niej obrazy pochodzą z prywatnych zbiorów wnuczki artysty.

Helena Pitoń

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XVISpinka góralska XVIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.