PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Bene Initium Małgorzaty Wonuczki Wnuk

Niedziela, 10 kwietnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW miejscu znanym z interesujących spotkań z kulturą i jej twórcami, w zakopiańskiej Restauracji "U Wnuka", swój benefis i okrągłe urodziny świętowała tym razem gospodyni tego wyjątkowego miejsca - Małgorzata Wonuczka Wnuk. Jubileuszowe spotkanie z bogatym programem artystycznym, niezliczonymi niespodziankami, prezentami, kwiatami i tortem przygotowali przyjaciele i znajomi, którzy z tej okazji przyjechali do Zakopanego, nie tylko z Podhala, ale z całej Polski, a nawet z zagranicy.


Niesposób wszystkich wymienić, ale wśród znamienitych gości znalazł się ks. Władysław Zarębczan, Dorota Ząbkowska z Ministerstwa Kultury, prof. Stanisław Hodorowicz, wiceburmistrz Mariusz Koperski i naczelnik wydziału kultury Joanna Staszak oraz zespół "Regle" z Poronina i zespół "Zabobon".

Benefis był uczczeniem bogatego dorobku Małgorzaty Wonuczki Wnuk, ale jak podkreślali organizatorzy uroczystości, nie jest to zakończenie i posumowanie, ale dopiero początek... Bo do zrobienia w dziedzinie kultury jeszcze bardzo wiele zostało. Stąd nazwa "Bene Initium".

- Powszechnie w kraju naszym obchodzimy, organizujemy, a co bardziej próżni zabiegają, aby im organizować benefisy. W krótkowzroczności swojej nie baczą, że owe benefisy choć przyjemne w formie i dotyku oznaczają jedynie dobry koniec. Benefisanci i benefisantki, nie ujmując im zasług, niczym konie i kobyły bieg swój kończący ku nieruchomości życia swego zmierzają. Bene Inicjentka nasza dostojna i ze wszech miar zasłużona Małgorzata Wnuk obchodzi dzisiaj swój dobry początek, inicjację niejako. Galop egzystencjalny kontynuując. Kto zna Inicjentkę Małgorzatę, a znają ją przecież wszyscy, przyznać musi, że o żadnym fisie mowy być nie może, lecz przepięknie rozwijającej się inicjacji - wyjaśniał tajemnicze słowo "Bene Initium" Wojciech Mróz.

A teraz dla niewtajemniczonych kilka słów o Jubilatce. Małgorzata Wnuk urodziła się w Zakopanem, jest absolwentką LO im. O. Balzera w Zakopanem oraz filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, przez wiele lat pracowała w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ. Była też zakopiańską radną i przewodnicząca komisji kultury. Należy do Związku Podhalan, Stowarzyszenia Absolwentów LO im. Oswalda Balzera oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, w których to organizacjach działa bardzo aktywnie. Znana jest również z organizacji poświęconych rodzimej kulturze spotkań, posiadów i wystaw w Restauracji "U Wnuka", których odbyło się już ponad pięćdziesiąt. Zawsze bardzo licznie gromadzą one sympatyków podhalańskiej kultury i wyjątkowej atmosfery, jaką stwarza w tym miejscu Małgorzata Wnuk.

Benefis poprowadzili wspólnie: Stanisława Trebunia-Staszel, Zofia Stanuch, Jan Karpiel Bułecka i Wojciech Mróz.

Podhalański Serwis Informacyjny WATRA przyłącza się do wszystkich jubileuszowych życzeń i gratulacji!!!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.