PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Bene Initium Małgorzaty Wonuczki Wnuk

Niedziela, 10 kwietnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW miejscu znanym z interesujących spotkań z kulturą i jej twórcami, w zakopiańskiej Restauracji "U Wnuka", swój benefis i okrągłe urodziny świętowała tym razem gospodyni tego wyjątkowego miejsca - Małgorzata Wonuczka Wnuk. Jubileuszowe spotkanie z bogatym programem artystycznym, niezliczonymi niespodziankami, prezentami, kwiatami i tortem przygotowali przyjaciele i znajomi, którzy z tej okazji przyjechali do Zakopanego, nie tylko z Podhala, ale z całej Polski, a nawet z zagranicy.


Niesposób wszystkich wymienić, ale wśród znamienitych gości znalazł się ks. Władysław Zarębczan, Dorota Ząbkowska z Ministerstwa Kultury, prof. Stanisław Hodorowicz, wiceburmistrz Mariusz Koperski i naczelnik wydziału kultury Joanna Staszak oraz zespół "Regle" z Poronina i zespół "Zabobon".

Benefis był uczczeniem bogatego dorobku Małgorzaty Wonuczki Wnuk, ale jak podkreślali organizatorzy uroczystości, nie jest to zakończenie i posumowanie, ale dopiero początek... Bo do zrobienia w dziedzinie kultury jeszcze bardzo wiele zostało. Stąd nazwa "Bene Initium".

- Powszechnie w kraju naszym obchodzimy, organizujemy, a co bardziej próżni zabiegają, aby im organizować benefisy. W krótkowzroczności swojej nie baczą, że owe benefisy choć przyjemne w formie i dotyku oznaczają jedynie dobry koniec. Benefisanci i benefisantki, nie ujmując im zasług, niczym konie i kobyły bieg swój kończący ku nieruchomości życia swego zmierzają. Bene Inicjentka nasza dostojna i ze wszech miar zasłużona Małgorzata Wnuk obchodzi dzisiaj swój dobry początek, inicjację niejako. Galop egzystencjalny kontynuując. Kto zna Inicjentkę Małgorzatę, a znają ją przecież wszyscy, przyznać musi, że o żadnym fisie mowy być nie może, lecz przepięknie rozwijającej się inicjacji - wyjaśniał tajemnicze słowo "Bene Initium" Wojciech Mróz.

A teraz dla niewtajemniczonych kilka słów o Jubilatce. Małgorzata Wnuk urodziła się w Zakopanem, jest absolwentką LO im. O. Balzera w Zakopanem oraz filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, przez wiele lat pracowała w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ. Była też zakopiańską radną i przewodnicząca komisji kultury. Należy do Związku Podhalan, Stowarzyszenia Absolwentów LO im. Oswalda Balzera oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, w których to organizacjach działa bardzo aktywnie. Znana jest również z organizacji poświęconych rodzimej kulturze spotkań, posiadów i wystaw w Restauracji "U Wnuka", których odbyło się już ponad pięćdziesiąt. Zawsze bardzo licznie gromadzą one sympatyków podhalańskiej kultury i wyjątkowej atmosfery, jaką stwarza w tym miejscu Małgorzata Wnuk.

Benefis poprowadzili wspólnie: Stanisława Trebunia-Staszel, Zofia Stanuch, Jan Karpiel Bułecka i Wojciech Mróz.

Podhalański Serwis Informacyjny WATRA przyłącza się do wszystkich jubileuszowych życzeń i gratulacji!!!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.