PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Tradycyjna architektura orawska na starej i współczesnej fotografii

Niedziela, 17 kwietnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN otwarto wystawę "Studium porównawcze tradycyjnej architektury orawskiej na starej fotografii ze stanem obecnym". Wernisażowi towarzyszył wykład na temat budownictwa ludowego na polskiej Orawie, który wygłosił dr Zbigniew Moździerz z Muzeum Tatrzańskiego.


Wystawa to rezultat projektu p.t. „Studium porównawcze tradycyjnej architektury orawskiej na starej fotografii ze stanem obecnym" zrealizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.
Projekt ten realizowany był przez Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej we współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.
Celem projektu było:
- pogłębienie wiedzy o zabytkowej architekturze Orawy, zainteresowanie i zachęcenie jak największej grupy społeczności lokalnych do ochrony dziedzictwa narodowego,
- zwiększenie zainteresowania organizacji turystycznych i turystów indywidualnych do poznawania zabytków Orawy. Inspiracja do zaznajomienia się ze sztuką ludową i przyciągnięcie większej ilości odwiedzających te mało znane i rzadko odwiedzane miejsca na Orawie po polskiej i słowackiej stronie granicy,
- nawiązanie szerszej współpracy ze wszystkimi, którzy są zainteresowani działaniami związanymi z ochroną istniejącej zabudowy orawskiej i obiektów świadczących o kulturze tego regionu.

Projekt realizowany był na terenie polskiej Orawy obejmującej gminy: Jabłonka (Jabłonka, Chyżne, Lipnica Mała, Zubrzyca Dolna, Zubrzyca Górna, Orawka, Podwilk), Lipnica Wielka (Lipnica Wielka, Kiczory), Raba Wyżna (Podsarnie, Harkabuz, Bukowina Osiedle), Czarny Dunajec (Piekielnik, Podszkle) oraz na Słowacji w okresie Namestowo (Babin, Beńadovo, Bobrov, Breza, Hruśtin, Klin, Krusetnica, Lokca, Lomna, Mutne, Namestovo, Novot, Oravska Jasenica, Oravska Lesna, Oravska Polhora, Oravske Vesele, Rabća, Rabćice, Sihelne, Tapesovo, Vasilov, Vavrećka, Zakamenne i Zubrohlava).

Na wystawie zaprezentowano 120 cyfrowych wydruków z ponad 2 500 wykonanych zdjęć (współczesnych oraz uzyskanych w wyniku kwerend w przygranicznych archiwach Słowacji i w Polsce. Są to najciekawsze obiekty orawskiej architektury, które warto poznać i obejrzeć w naturze.

Autorami zdjęć współczesnych są artyści fotograficy realizatorzy zadań:
- Kazimierz Gajewski - wykładowca fotografii w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu
- Aleksander Żakowicz - prodziekan Wydziału RiTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.