PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wieczór poświęcony śp. Tadeuszowi Gąsienicy-Giewontowi

Niedziela, 17 kwietnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Restauracji "U Wnuka" odbył się wieczór poświęcony śp. Tadeuszowi Gąsienicy-Giewontowi, zorganizowany przez gospodynię tego miejsca Małgorzatę Wnuk. W spotkaniu uczestniczyli licznie członkowie rodziny, sąsiedzi i przyjaciele tego znanego muzyka, przewodnika i ratownika górskiego, który zmarł w 1999r. Jego postać przybliżyli wspólnie Maria Mateja-Torbiarz i Józef Pitoń, a także zakopiańska poetka Anna Gąsienica-Fryjewicz, córka Tadeusza Gąsienicy-Giewonta.


Maria Mateja-Torbiarz przedstawiła bogaty życiorys Tadeusza Gąsienicy-Giewonta, Józef Pitoń opowiadał związane z nim anegdoty, a Anna Gąsienica-Fryjewicz czytała poezję poświęconą swojemu ojcu. Zaprezentowany został także krótki filmik z góralskich posiadów z udziałem śp. Tadeusza Gąsienicy-Giewonta.

Tadeusz Gąsienica-Giewont urodził się w 1915 roku w Zakopanem. Był znanym przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim, muzykiem i aktorem. Walczył w kampanii wrześniowej 1939.

Przewodnikiem tatrzańskim został w 1946. Był członkiem zarządu Koła Przewodników Tatrzańskich w Zakopanem, członkiem Klubu Wysokogórskiego, a od 1946 roku członkiem TOPR, chiciaż już w 1937 r. brał udział po raz pierwszy w wyprawie ratunkowej na Cubrynie. W latach 1951-73 pracował jako ratownik zawodowy TOPR, potem GOPR. Uczestniczył w licznych wyprawach ratunkowych.

Jako skrzypek grywał od 1936 w kapelach podalańskich i zespołach regionalnych. Występował często w kraju i za granicą. Był członkiem założycielem Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy w Zakopanem. Był także aktorem i konsultantem w wielu filmach, m.in. "Czarci żleb" (1949), "Błękitny krzyż" (1955) i "Ród Gąsieniców" (1979).

W 1990 r. został członkiem honorowym Związku Podhalan. Zmarł w 1999 r. i został pochowany na Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Podhalański Serwis Informacyjny WATRA był patronem medialnym spotkania.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    130 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.