PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Bartuś Obrochta - 85. rocznica śmierci góralskiego skrzypka i przewodnika tatrzańskiego

Piątek, 29 kwietnia 2011 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Anna Karpiel-SembereckaSą tacy ludzie, o których świat pamięta zawsze! Bo byli wielcy, bo tworzyli, bo niszczyli albo żyli po Bożemu. Jednym z ludzi nieprzeciętnych, jednym z twórców muzyki góralskiej był Bartłomiej Obrochta. A ponadto był znanym i cenionym przewodnikiem tatrzańskim, strażnikiem leśnym, gospodarzem schroniska w Tatrach, wydawcą i podhalańskim gazdą, a także przyjacielem wielu artystów odwiedzających Zakopane na przełomie XIX i XX wieku.


Jak co roku spotkaliśmy się w "Atmie" - Muzeum Karola Szymanowskiego, by wspomnieć Bartusia w 85. rocznicę śmierci (zmarł z 30 kwietnia na 1 maja 1926r. na ścieżce pod reglami) i jego "muzycznych" przyjaciół. Na słowno - muzyczny wieczór przybyli: mieszkańcy Zakopanego, szczególnie z okolicy "Atmy", mieszkańcy Kościeliska, turyści z Radomia i Warszawy, rodzina Obrochtów i rodzina Papieży. Drugim "bohaterem" spotkania był tancerz występujący z Bartusiem - Jan Gąsienica-Tomków. A jednocześnie znany przewodnik tatrzański i zasłużony ratownik TOPR -u (żył w latach 1901 - 1989).

O Bartusiu Obrochcie opowiadali: prawnuczki - Maria Kukuc i Zofia Majerczyk oraz Adam Kitkowski. Natomiast Jana Gasienicę-Tomkowego wspominali: Jan Komornicki i córka Helena Papież.

Bartusiową nutą na skrzypcach i basach wieczór wzbogacili: Józef Gąsienica - Brzega, Andrzej Obrochta - Bartuś i Krzyś Gruszka (wszyscy potomkowie Bartusia).

Druga część wieczoru odbyła się jak zwykle w "Białej Izbie" Związku Podhalan. Oprócz wspomnień, „Obrochcianki" recytowały wiersze o przewodnikach i ratownikach, czytano opis "wyprawy" górali tatrzańskich (z kapelą Bartusia na czele) na Śląsk w 1921r. ze sztuką teatralną o Janosiku. Później córka Tomkowego objaśniała liczne pamiątki po swoim ojcu (w tym Krzyż Komandorski Polonia Restituta, jedno z najwyższych cywilnych odznaczeń w Polsce). A kapela Obrochtów już w czteroosobowym składzie przygrywała  i Bartusiową i Sabałową nutę.

Jeśli będziecie Państwo wędrować w tych dniach ścieżką pod reglami, zatrzymajcie się przy kapliczce, która jest "skromnym" pamiętaniem o artyście, co żył bardziej dla świata niż dla siebie, a umarł bliżej gór niż ludzi - bo tak marzył, a Bóg tak sprawił.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    130 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.