PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Posiady w Białej Izbie w 85. rocznicę śmierci Bartusia Obrochty

Piątek, 29 kwietnia 2011 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoPo przejściu uczestników uroczystych posiadów w willi Atma do Białej Izby rozpoczęła się druga część obchodów 85. rocznicy śmierci Bartusia Obrochty. Spotkanie – posiady otworzyła witając zebranych prawnuczka Bartusia Obrochty Zofia Majerczyk, córka słynnego kuriera tatrzańskiego J. Eligiusza Gąsienicy, która następnie oddała głos Adamowi Kitkowskiemu, znanemu organizatorowi spotkań związanych z historią rodów góralskich.


Całe spotkanie upłynęło w atmosferze wspomnień wielu wspaniałych postaci spod Tatr, w tym Jana Gąsienicy-Tomków, jednego z tancerzy występujących z Kapelą Bartusia Obrochty, słynnego ratownika TOPR, a później GOPR i przewodnika tatrzańskiego. Córka Jana Gąsienicy-Tomków pięknie opowiedziała o Ojcu i pokazała zbiór zdjęć rodzinnych oraz kolekcję odznaczeń za zasługi dla Podhala.

Jan Komornicki, współtwórca służby ratownictwa górskiego, naczelnik GOPR (1973-1988 ), w swoim wystąpieniu dotyczącym znanych ratowników górskich, przypomniał historię powstania pogotowia górskiego.

Krystyna Pach Staszel, prawnuczka Bartusia Obrochty, przeczytała wiersze Adama Pacha, poety i gawędziarza Podhala, spokrewnionego z rodem Sabały. Adam Pach był aktorem amatorskich teatrów oraz tworzył dla nich sztuki: Bartusiowa śmierć, Podłazy. Opublikował on zbiory gawęd, a także napisał szereg pastorałek i kolęd.

W czasie posiadów wspominano inną ciekawą postać Podhala, a mianowicie Józefa Bigosa żyjącego w latach 1890 – 1966. Był on jednym z bardziej znanych artystów podhalańskich. Cieszył się szacunkiem i uznaniem jako wybitny artysta, twórca ludowy, przewodnik tatrzański i muzykant. Józef Bigos miał własną kapelę, z którą grywał po weselach, grał także ze znakomitą prymistką Bronisławą Konieczną Dziadońką z Bukowiny Tatrzańskiej. Był on również pionierem podhalańskich sztuk metaloplastycznych i rymarstwa.

Dzięki obecności na posiadach Stanisława Kasprusia, który udostępnił oryginalne nagrania muzyki artysty, mogliśmy posłuchać muzyki w wykonaniu Józefa Bigosa.

Piękny, autorski wiersz poświecony Bartusiowi Obrochcie przeczytała prawnuczka bohatera tych posiadów Maria Kukuc.

W czasie posiadów grała kapela w składzie:
Józef Gąsienica – Brzega, I skrzypce,
Andrzej Obrochta - Bartuś, II skrzypce,
Krzysztof Gruszka - basy,
Tomasz Chlebowski – Kłabuka - skrzypce.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.