PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

O Złote Kierpce będzie rywalizowało 14 zespołów

Sobota, 30 kwietnia 2011 r.
Autor: AKS

O Złote Kierpce będzie rywalizowało 14 zespołówKorowodem dziecięcych zespołów góralskich przez Krupówki rozpocznie się 2 maja XI Wielka Majówka Tatrzańska. Główną atrakcją Wielkiej Majówki odbywającej się na Placu pod Gubałówką będzie II Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych, podczas którego przez dwa kolejne dni zaprezentuje się 14 grup - w sumie blisko 450 młodych górali z całego Podhala.


Dzieci zaprezentują sceny rodzajowe, obrzędy lub prace gospodarskie przeplatane tańcami, śpiewem i zabawami. Zmaganiom młodych górali, oprócz widowni, będzie przyglądała się profesjonalna komisja artystyczna, która najlepszym zespołom przyzna statuetki Złote, Srebrne i Brązowe Kierpce.

Jury wybierze także zespoły do prezentacji swoich dokonań podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Festiwal będzie również stanowił eliminacje do Karpackiego Festiwalu w Rabce-Zdroju.

W puli nagród są też: portki góralskie, kapelusze, piórka, materiały tybetowe na spódnice, ciupagi.

Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych ma motywować liczne dziecięce zespoły góralskie do tworzenia programów, nie tylko stricte tanecznych, ale i bardziej ambitnych, pokazujących naszą tradycję. Tym samym dzieci będą miały okazję do poznania obrzędów i zwyczajów swoich przodków, które giną na naszych oczach lub całkowicie zniknęły z krajobrazu Podhala oraz prezentowania ich na scenie. Na całym Podhalu istnieje blisko 60 zespołów góralskich.

W imprezie wezmą udział zespoły w następującej kolejności: „Tatry” z Ratułowa, „Mali Witowianie” z Witowa, „Zeleźnica” z Pieniążkowi, „Mali Hamernicy” z Krakowa, „Mali Maniowianie” Maniowy, „Mali Harnasie” z Suchego, „Mali Dzianisanie” z Dzianisza, „Mali Hyrni” z Nowego Targu, „Zawaternik” z Leśnicy – Gronia, „Krzesani” ze Spytkowic, „Jaferniocek” z Ostrowska, „Zornica” z Zakopanego, „Polany” z Kościeliska i „Robcusie” z Rabki-Zdroju.

Organizatorami TATRZAŃSKIEGO PRZEGLĄDU DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW REGIONALNYCH są: Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” przy współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    120 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.