PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Ciąg dalszy Gali Jazz Top

Czwartek, 5 maja 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka2 maja podczas festiwalu "Wiosna Jazzowa Zakopane 2011" w hotelu Belvedere odbyła się Gala Jazz Top, podczas której wystąpili zwycięzcy ankiety miesięcznika "Jazz Forum". W pierwszej części wspólnie koncertowali najlepszy aranżer Krzysztof Herdzin, najlepszy kontrabasista Zbigniew Wegehaupt i najlepszy perkusista Cezary Konrad. W drugiej części wieczoru na scenie pojawił się najlepszy gitarzysta Jarek Śmietana, któremu towarzyszyli Wojciech Karolak i Maciej Sikała, czyli najlepszy organista i najlepszy saksofonista 2010 roku.


KRZYSZTOF HERDZIN, ZBIGNIEW WEGEHAUPT, CEZARY KONRAD

Krzysztof Herdzin - pianista, aranżer, kompozytor, dyrygent, producent płytowy, radiowiec. Jest jednym z nielicznych artystów uprawiających z powodzeniem muzykę klasyczną, jazz i pop, jest także jednym z najbardziej obecnie cenionych aranżerów orkiestrowych i big-bandowych. Absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej (1993) w klasie fortepianu prof. K. Popowej - Zydroń (współautorki sukcesu Rafała Blechacza). Nagrał ponad 150 płyt CD (!), w tym 9 autorskich m.in. „Chopin", „Being Confused", „Seriale, seriale"; posiada 10 Złotych Płyt dla aranżera. Współpracował jako pianista i aranżer przy Festiwalach Piosenki w Opolu i Sopocie. Aranżował i orkiestrował muzykę J. Stokłosy do musicali „Piotruś Pan" i „Romeo i Julia", muzykę Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland" (Oscar 2005). Jako aranżer i dyrygent ma na swoim koncie współpracę m.in. z Narodową Orkiestrą Belgii, Zeijang Symphony Orchestra, Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Varsovią. Jest laureatem ankiety Jazz Top 2010 w kategorii najlepszy aranżer.

Zbigniew Wegehaupt - jeden z najwybitniejszych polskich kontrabasistów jazzowych, kompozytor absolwent PWSM w Katowicach; współpracował z wszystkimi najbardziej liczącymi się polskimi jazzmanami, m.in.: S. Sojką, Z. Namysłowskim, T. Stańką, W. Karolakiem, J. Ptaszynem Wróblewskim; brał udział w nagraniach kilkudziesięciu płyt; autor dwóch autorskich projektów („Sake", „Wege", „Tota"), lider własnego kwartetu; niezwykle ceniony przez kompozytorów muzyki rozrywkowej i filmowej. Laureat ankiety Jazz Top 2010 jako najlepszy kontrabasista.

Cezary Konrad - absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, najlepszy polski perkusista od wielu lat nieprzerwanie zajmujący I miejsce w tej kategorii według ankiety miesięcznika „Jazz Forum"; grał prawie ze wszystkimi; najdłużej związany z kwartetem Z. Namysłowskiego, triem W. Pawlika, triem A. Kurylewicza, zespołem Anny Marii Jopek i Edyty Górniak; na swoim koncie ma ponad 60 płyt; jest uniwersalnym muzykiem, współpracującym zarówno z gwiazdami pop, jazz, piosenki aktorskiej, jak i muzyki klasycznej (występował w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie oraz Orkiestrze Sinfonia Varsovia.

JAROSŁAW ŚMIETANA GROUP FEAT. WOJTEK KAROLAK & MACIEJ SIKAŁA

Jarek Śmietana - powiedzieć o nim muzyk jazzowy, gitarzysta i kompozytor, to znaczy powiedzieć niecałą prawdę, bo artysta ten pisze także utwory dla muzyków grających tylko muzykę klasyczną, komponuje także na potrzeby baletu, teatru i filmu. Współpracował, grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego światowego formatu, jak Art Farmer, Freddie Hubbard, Eddie Henderson, Gary Bartz, Vince Mendoza, John Abercrombie, Idris Muhammad, Lee Konitz, Bennie Maupin, Zbigniew Seifert. W 2002 roku zaprosił go do swego zespołu światowej sławy skrzypek IMigel Kennedy. To właśnie specjalnie dla niego napisał Śmietana koncert na dwóch solistów, kwartet jazzowy, kwintet dęty i orkiestrę symfoniczną pt. „Autumn Suitę", który Kennedy wykonuje na całym świecie. Wydał 40 płyt autorskich, nagranych m.in. w prestiżowych studiach Nowego Jorku. Za płytę „Songs And Other Ballads" otrzymał w 1998 roku laur Fryderyka. W swojej karierze, która trwa już prawie 40 lat, nagrał ponad 50 płyt. Od kilku dziesięcioleci przewodzi stawce polskich gitarzystów jazzowych, zwyciężając niezmiennie w ankiecie Jazz Top.

Wojciech Karolak - wirtuoz organów Hammonda, pianista, aranżer, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy. Jego kariera muzyczna zaczęła się w 1958 roku, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W 1962 założył swoje Trio wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim i wydał pierwszą autorską płytę. Poza tym współpracował także m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, T. Szukalskim, Cz. Bartkowskim, J. Śmietaną. Udziela się także w projektach jazzowych P. Barona, Z. Lewandowskiego i występuje jako członek zespołu Guitar Workshop L. Cichońskiego. Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. W swojej specjalności jako organista sprawuje bezwzględny prymat jako laureat Jazz Top od początku istnienia tej dorocznej ankiety.

Maciej Sikała - saksofonista grający na tenorze, sopranie i rzadkiej odmianie C-melody, ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach w 1987 r. Laureat konkursów i wyróżnień, zdobywca m.in. I miejsa w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1986 r. W ankiecie Jazz Top w silnej konkurencji saksofonu tenorowego zwyciężał w latach 1995 - 2005 i ostatnio w latach 2009 i 2010. Ma za sobą współpracę z całą czołówką polskich jazzmanów, jak Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Leszek Możdżer. Współpracował także z czołowymi muzykami jazzowymi z zagranicy, jak Lester Bowie, Kenny Wheeler, Tim Hagans, Billy Harper, Billy Hart, Joannę Brackeen, czy David Liebman. Maciej Sikała nagrał ponad 40 płyt jazzowych w tym cztery autorskie, z których dwie były nominowane do nagrody Fryderyka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.