PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Młodość, radość i energia, czyli VI Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej

Poniedziałek, 30 maja 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka„Jest nas troje: Bóg, góry i ja” – te słowa Jana Pawła II stały się hasłem zakopiańskiego VI Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej, który zakończył się w niedzielę. Przez cztery festiwalowe dni ponad 150 młodych ludzi z całej Polski uczestniczyło nie tylko w konkursowych zmaganiach, ale także w innych wydarzeniach. Bawili się, zwiedzali Zakopane i co szczególnie ważne - rozwijali swoje talenty.


Festiwal ma bowiem bardzo ciekawą formułę, na którą oprócz literackiego, teatralnego, plastycznego i muzycznego konkursu, składają się także warsztaty prowadzone przez profesjonalistów z danej dziedziny. Uczestnicy zdobywają więc nowe umiejętności i doświadczenia.

Festiwal obejmuje dziedziny sztuki, które były szczególnie bliskie Janowi Pawłowi II, a jego mottem stały się słowa „Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do Mnie…”.
- Największą wartością naszego spotkania jest fakt, że młodzież chce pracować, tworzyć i pokazywać to na zewnątrz - wyjaśnia Jerzy Chruściński z Teatru Witkacego, zasiadający w festiwalowym jury.

Festiwal od początku swojego istnienia dedykowany był Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, dlatego jest On obecny w twórczości uczestników, w kierowanych do nich rozważaniach podczas codziennej Mszy Św., a także w wędrówce do miejsc związanych z Jego osobą. W tym roku młodzież odwiedziła m.in. pustelnię braci Albertynów na Kalatówkach, „Księżówkę”, Kasprowy Wierch i Sanktuarium na Krzeptówkach.
- Ojciec Święty kochał młodych i dawał im niesamowity optymizm i wiarę w siebie. Festiwal czerpiąc z tego przesłania pokazuje, jak można pięknie żyć mając naście lat i całą przyszłość przed sobą – wyjaśnia ks. Mirosław Socała SDS, sprawujący opiekę duchową nad Festiwalem od pierwszej jego edycji.

Wśród ciekawych wydarzeń towarzyszących wymienić trzeba koncert zespołu Trebunie-Tutki, wystawę „Haiku i Ikebana” autorstwa benedyktyna z Tyńca O. Hieronima Kreisa, pokaz filmu „Szukałem Was…” oraz koncert zespołu „Panna Zuzanna i Czarni Jeźdźcy”, który był doskonałą okazją do dobrej zabawy i integracji wszystkich uczestników. Podsumowaniem Festiwalu był uroczysty Koncert Laureatów, na którym wszyscy młodzi artyści zaprezentowali się i odebrali zasłużone nagrody.

Dwa najbardziej pracowite dni Festiwalu obejmowały właśnie konkursowe przesłuchania i warsztaty. Młodym ludziom nie brakowało jednak zapału i pozytywnej energii. Z radością korzystali z możliwości spotkania z innymi, dzielenia wspólnej pasji i zdobywania nowych doświadczeń.
- Konkurs był dla mnie dobrym pretekstem do namalowania czegoś fajnego. Okazało się, że Franciszek z Asyżu nie jest wcale takim zwykłym świętym. Jest związany z przyrodą, a to przecież częsty malarski temat – stwierdza Agnieszka Jaszczyk z Bielska-Białej.
- Robimy to z potrzeby serca, z miłości do muzyki i do Boga. Śpiew jest dla nas modlitwą – tak Kamila Pyzik mówi o udziale w festiwalu Wspólnoty Śpiewającej KAIROS z Krakowa.

A teraz kilka słów o każdej z festiwalowych dziedzin…

Celem tegorocznego konkursu plastycznego było przypomnienie osoby św. Franciszka z Asyżu - uważanego za prekursora ekologii. Jury w składzie: Arkadiusz Waloch – przewodniczący, Barbara Baniecka-Dziadzio, Anna Dziubas, Piotr Bis i Anna Zadziorko obejrzało 145 prac nadesłanych z szesnastu placówek.
- W tym roku konkurs oprócz malarstwa wzbogacił się także w rzeźbę. Mamy więc wspaniałą wystawę rzeźby pełnej w drewnie, głownie za sprawą uczniów zakopiańskiego Liceum Plastycznego im. A. Kenara. Cały konkurs miał naprawdę wysoki poziom – mówiła Anna Waloch.
Ciekawa była także tegoroczna formuła warsztatów plastycznych. Barbara Baniecka-Dziadzio zaproponowała młodszej grupie wykonanie ozdób z filcu. Natomiast grupa starsza miała zajęcia rzeźbiarskie z Piotrem Biesem, na których wykonywała rozwijające wyobraźnię kompozycje z drewnianych bloczków i drutu.

W konkursie piosenki religijnej młodzi artyści występowali w dwóch kategoriach solistów i zespołów, prezentując dwa kontrastujące ze sobą pod względem muzycznym i dynamicznym utwory. Do konkursu zakwalifikowano uczestników na podstawie nadesłanych nagrań. Wystąpiło w nim ośmiu solistów i pięć zespołów. Jury w składzie: prof. Elzbieta Wtorkowska – przewodnicząca oraz Anna Chowaniec Rybka i Ksenia Miśkiewicz oceniało dobór repertuaru, czystość wykonania i ogólne wrażenie artystyczne. Prof. Elzbieta Wtrokowska poprowadziła także warsztaty muzyczne.

W konkursie teatralnym również wzięły udział grupy wybrane przez jury na podstawie nadesłanych nagrań. Zaprezentowano jedno przedstawienie w wykonaniu grupy ze szkoły podstawowej (Teatr „52”) oraz trzy spektakle w wykonaniu młodzieży.
- W tej kategorii każdy spektakl był trochę inny - teatralny, poetycki, czy też nastawiony na taniec. Trudno więc je oceniać i porównywać, wszystkie były jednak bardzo interesujące i widać, że włożono w nie bardzo dużo pracy i wysiłku – wyjaśnia Jerzy Chruściński.
W skład jury weszli: Krzysztof Najbor, Adrianna Jerzmanowska oraz Jerzy Chruściński. Jurorzy poprowadzili także warsztaty teatralne, na których analizowano poszczególne przedstawienia zwracając uwagę na elementy teatralne, muzyczne i ruchowe.

W konkursie literackim jury w składzie Maria Mateja-Torbiarz i Joanna Staszak wybrało najlepsze wiersze nadesłane przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na Festiwal zaproszono trzy laureatki, z którymi na literackich warsztatach spotkała się zakopiańska poetka Zofia Roj-Mrozicka.
- Po raz pierwszy na konkurs wpłynęły także utwory poetyckie pisane gwarą. Bardzo się z tego cieszymy, bo nie wielu jest takich autorów w młodym pokoleniu – mówiła Maria Mateja-Torbiarz.

Organizatorem tego niezwykłego spotkania młodych chrześcijan ze sztuką był Urząd Miasta Zakopane przy współpracy z zakopiańskimi parafiami, a honorowym patronatem objął je Metropolita Krakowski Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Ks. Infułat Stanisław Olszówka Dziekan Dekanatu Zakopiańskiego. Patronem medialnym był Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.
-Ten Festiwal był niezwykle energetyzujący. Uczestnicy z fascynacją przeżywali kolejne spotkania, warsztaty i odwiedzane miejsca. Pokazali dużą dozę entuzjazmu. Młodzi ludzie lubią się bawić sztuką i są w tym bardzo naturalni i twórczy – podsumowuje ks. Mirosław Socała.

- Tak jak Jan Paweł II lubił przyjeżdżać w Tatry i do Zakopanego, tak i Wy przyjedźcie do nas, by przeżyć niezapomniane chwile wśród górskiej przyrody, by wspólnie bawić się i radować na chwałę Pana – na kolejną już edycję Festiwalu w 2012 roku zaprasza organizatorka, naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanna Staszak.


PLASTYKA

Konkurs plastyczny „ Św. Franciszek z Asyżu" (malarstwo, podłoże papierowe i rzeźba w drewnie)

Jury w składzie:

Arkadiusz Waloch, artysta plastyk - przewodniczący
Barbara Baniecka-Dziadzio - artysta malarz
Piotr Bies - artysta plastyk
Anna Dziubas - artysta plastyk
Anna Zadziorko - dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem

Grupa I (6-11 lat) malarstwo, podłoże papierowe format A3

I nagroda - Natalia Gołębiowska lat 6, Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Serafitek, Nowy Targ

II nagroda - Wiktoria Szewczyk lat 7, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, Nowy Targ (nauczycielka Maria Mrożek)

III nagroda - Oliwia Guziak lat 10, Szkoła Podstawowa nr 5, Zakopane, (nauczycielka Anna Stawarz)

wyróżnienie:

Julia Zaryczańska lat 8, Szkoła Podstawowa nr 5, Zakopane,
(nauczycielka Anna Stawarz)

Wojciech Kaczmarczyk lat 7, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, Nowy Targ
(nauczycielka Maria Mrożek)

Rafał Bańka lat 11, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, Nowy Targ, (nauczycielka Maria Mrożek)

Jan Mrożek lat 11, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, Nowy Targ,
(nauczycielka Maria Mrożek)

Paulina Kępa lat 11, Szkoła Podstawowa nr 52, Częstochowa,
(nauczycielka Krystyna Bednarek)

Grupa II (12-15 lat) malarstwo, podłoże papierowe, format A3

I nagroda - Olga Witosz lat 14, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych im. A. Kenara Zakopane (nauczyciel Ireneusz Bęc)

II nagroda - Anna Bednarek lat 12, Zespół Szkół we Wrzosowej, Wrzosowa,
(nauczycielka Agnieszka Woźniak)

III nagroda - Bogumiła Karpiel lat 15, Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących, Zakopane (nauczycielka Joanna Strączek)

wyróżnienie:

Joanna Guja lat 15, Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących, Zakopane (nauczycielka Joanna Strączek)

Olga Malinowska lat 13, Szkoła Podstawowa nr 52, Częstochowa, (nauczycielka Urszula Bednarek)

Zuzanna Scechura lat 13, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych im. A. Kenara Zakopane (nauczycielka Małgorzata Rosińska)

Grupa III (16-20 lat) malarstwo, podłoże papierowe, format B2 oraz rzeźba pełna w drewnie, drewno surowe i polichromowane, wys. 30-70 cm

Malarstwo:

I nagrody nie przyznano

II nagroda - Magdalena Wasińska lat 18, Zespół Państwowych Szkół Plastycznych, Łódź (nauczyciel ks. Artur Wejman - katecheta)

II nagroda - Elżbieta Błaszyńska lat 16, Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, Zakopane (nauczycielka Dorota Bąk)

III nagroda - Iwona Garwol lat 19, Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Muszyna, (instruktorka Krystyna Tomasiak)

wyróżnienie:

Anna Rusnak lat 18, Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, Zakopane, (nauczycielka Dorota Bąk)

Agnieszka Jaszczyk lat 17, Zespół Sztuk Plastycznych ,Bielsko-Biała, (nauczyciel ks. Marek Gadomski)

Rzeźba:

I nagroda - Anna Mrożek lat 17, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, Nowy Targ (nauczycielka Maria Mrożek)

I nagroda - Michał Ptak lat 17, Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, Zakopane (nauczyciel Piotr Bies)

II nagroda - Łucja Kiernia lat 17, Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, Zakopane (nauczyciel Piotr Bies)

III nagroda - Patrycja Migiel lat 17, Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, Zakopane (nauczyciel Piotr Bies)

wyróżnienie:

Elżbieta Karpiel lat 17, Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, Zakopane, (nauczyciel Piotr Bies)


PIOSENKA RELIGIJNA

Jury w składzie:
- prof. Elżbieta Wtorkowska
- mgr Anna Chowaniec - Stasińska
- mgr Ksenia Miśkiewicz

Grand Prix dla Wspólnoty Śpiewającej „Kairos"

W kategorii młodzieżowej soliści nagród nie przyznano

W kategorii dziecięcej soliści:

I miejsce - Martyna Kasprzycka

II miejsce - Karolina Sypniewska

III miejsce - Patrycja Mazur

Wyróżnienie - Beata Kowalczyk

W kategorii zespoły:

I miejsca nie przyznano

II miejsce - Schola Dzieci Maryi

III miejsce - Schola Stokrotki

Wyróżnienie - Zespół „Leśne Ludki"


TEATR

Jury w składzie: Adrianna Jerzmanowska, Jerzy Chruściński, Krzysztof Najbor.

 • W kategorii zespołów teatralnych dziecięcych przyznano I nagrodę zespołowi
  „Teatr52” z Częstochowy za spektakl „Nieziemska Potyczka”.
 • W kategorii zespołów ponadpodstawowych i szkół średnich nie przyznano I nagrody, przyznano natomiast trzy równorzędne wyróżnienia zespołom biorącym udział w przeglądzie teatralnym.

Jury postanowiło także przyznać cztery wyróżnienia aktorskie:

 • dla Kamili Wiklińskiej, za rolę diabełka w przedstawieniu „Nieziemska Potyczka” Teatru 52,
 • dla Dariusza Mosonia, za rolę Pielgrzyma w przedstawieniu „Podział” Teatru Wygwizdanego Aktora,
 • dla Moniki Bubniak, za rolę Demona w przedstawieniu „Podział” Teatru
  Wygwizdanego Aktora,
 • dla Aleksandry Rzepki, za rolę Starej Berty w przedstawieniu „Podział” Teatru Wygwizdanego Aktora.

W trosce, aby teatr w przyszłości tworzyli również panowie (a nie tylko panie), Jury przyznało dwie Srebrne Ciupagi „Za odwagę, wytrwałość i ku obronie swoich praw na scenie” dla panów:

 • Marka Szymonika z „Teatru52”,
 • Mateusza Ulczoka z Teatru „Kefas”.

LITERATURA

Jury w składzie:
- Maria Mateja Torbiarz - przewodnicząca
- Joanna Staszak – członek

I nagroda - Teresa Gorczyńska, Lelów - za wiersze: bez tytułu oraz „Za chwilę”

II nagroda - Ewelina Gołębiewska, Nowy Targ - za wiersze „Kwiatki Świętego Franciszka” i „Pokuta”

wyróżnienie - Maria Gąsienica Mikołajczyk, Zakopane - za wiersz „W hołdzie Janowi Pawłowi II” i „Na Beatyfikację Jana Pawła II”

Zobacz w naszym sklepie:
 • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
  70 zł
 • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
  55 zł
 • Spinka góralska XIISpinka góralska XIIMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
  180 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.