PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Zakopiańskie harcerstwo na szlaku niepodległości

Poniedziałek, 13 czerwca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka10 czerwca w harcówce ZHR przy ul. Słonecznej odbyła się promocja książki Piotra Bąka i Marcina Kapusty „Zakopiańskie harcerstwo na szlaku niepodległości 1980-1989”, zorganizowana przez Zarząd Klubu im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem oraz Zarząd Obwodu Tatrzańskiego Związku Harcerstwa. Książka przybliża historię rodzącego się m.in. w Zakopanem niezależnego nurtu harcerstwa lat osiemdziesiątych, które było częścią polskiej drogi do niepodległości.


Autorzy w pracy nad tą publikacją korzystali m.in. z kronik i dokumentów oraz relacji działających w harcerstwie osób. Zamiescili w niej również archiwalne zdjęcia.

Podczas promocji podkreslano, że w historii harcerstwa Zakopane zawsze było szczególnym miejscem.
- To tutaj Olga i Andrzej Małkowscy jeszcze przed wybuchem I wojny światowej założyli drużyny skautowe. Tutaj Andrzej Małkowski snuł plany tworzenia polskiego Piemontu, Rzeczpospolitej Podhalańskiej czy też Rzeczypospolitej Lutyckiej. W bliskich Pieninach Olga Małkowska realizowała eksperyment wychowaw­czy w oparciu o Cisowy Dworek. I wreszcie tutaj Olga osiadła po powrocie z Wielkiej Brytanii na początku łat 60-tych. Wędrowały do Zakopanego druży­ny harcerskie, które chciały spotkać się z Olgą Małkowską i dotknąć dalekie­go wspomnienia tradycyjnego, nieskażonego przez władze PRL, harcerstwa. W takiej atmosferze zakopiańskie harcerstwo musiało do tych tradycji nawiązać – napisał we wstępie książki Wojciech Hausner.

Szczególnie ważne wydarzenia to powstanie Porozumienia Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (KIHAM), czyli harcerskiej „Solidarność” w sierpniu 1980 r. Środowisko zakopiańskie stało się jednym z założycieli ruchu KIHAM, który po wprowadzeniu stanu wojennego przekształcił się w niejawną strukturę określaną jako Ruch Harcerski.

- Drugim miejscem związanym z harcerstwem oprócz Lwowa jest Zakopane, a my jesteśmy częścią wielkiej sztafety pokoleń, którą rozpoczął w 1911 r. Andrzej Małkowski we Lwowie. W latach 80-tych tak jak inni dojrzeli do tego, aby zmienić Polskę, tak myśmy dojrzeli do tego, aby zmienić harcerstwo. To doświadczenie ukształtowało nas na całe życie – mówił podczas promocji książki Piotr Bąk, instruktor harcerski, harcmistrz, jeden z założycieli Kręgu Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego i były burmistrz Zakopanego. Współautorem publikacji jest także Marcin Kapusta, pracownik krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Książka została wydana przez Klub  im. Wł. Zamoyskiego oraz Agencję Reklamowo-Poligraficzną Jerzego zacharki, przy wsparciu Urzędu Miasta Zakopane oraz Towarzystwa Gospodarczego  „Spólnota Harcerska”.

Promocyjne spotkanie poprowadził druh Mieczysław Jasiński, dzięki któremu nie zabrakło na nim ciekawych wspomnień i harcerskich pieśni.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.