PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Góralska opera w hołdzie Ojcu Świętemu

Wtorek, 14 czerwca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka12 czerwca w Zakopanem odbyła się premiera opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”. Pomysł przygotowania tego widowiska narodził się w związku z beatyfikacją Jana Pawła II, a honorowym patronatem objął je ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Autorem napisanego gwarą libretta jest poeta Franciszek Łojas-Kośla z Poronina, a reżyserem znany animator kultury regionalnej Józef Pitoń z Zakopanego. Piękną scenografię stworzyła Ewa Dyakowska-Berbeka. Natomiast wykonawcy to śpiewacy i muzycy z całego Podhala, a także ze Spisza i Orawy – w sumie ponad 120 osób.


Kolejne akty przygotowała Bukowina Tatrzańska, Nowy Targ, Zakopane z Kościeliskiem i Poroninem oraz Ludźmierz. W zorganizowaniu tego artystycznego przedsięwzięcia, którego inicjatorem był ks. dr hab. Władysław Zarębczan, pomogły podhalańskie samorządy oraz kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej – ks. prałat Tadeusz Juchas i rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu – prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz.

Opera zostanie wystawiona także w Nowym Targu (23 czerwca) i w Ludźmierzu (12 sierpnia).
– Najpierw pokażemy operę w naszych góralskich dziedzinach, w których Ojciec Święty spotkał się z nami w czasie swoich pielgrzymek do Ojczyzny. Chcemy w ten sposób stworzyć pomnik, który może nie będzie stał, ale będzie w naszej pamięci. Pomnik zbudowany z poezji, muzyki i śpiewu, czyli z tego, co Ojciec Świetny kochał – mówił podczas zakopiańskiej premiery wicestarosta tatrzański Andrzej Skupień.

Gościem specjalnym premiery był arcybiskup Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.
- Chętnie tu przybywam. Jest to wielkie wydarzenie. Jan Paweł II kochał góry, a przede wszystkim kochał ludzi gór. To właśnie w Zakopanem powiedział „Na was zawsze mogę liczyć” i nie mylił się. Dziedzictwo, które nam zostawił jest ogromne i wyraża się także w przygotowanej przez was operze. Dziękuję tym, którzy pomyśleli, że Podhale stać na takie dzieło – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Opera wzbudziła wśród publiczności wiele entuzjazmu i wzruszenia. Sala kinowa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wypełniona był po brzegi. Wśród zaproszonych gości byli księża, przedstawiciele podhalańskich samorządów, a także wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.