PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Góralska opera w hołdzie Ojcu Świętemu

Wtorek, 14 czerwca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka12 czerwca w Zakopanem odbyła się premiera opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”. Pomysł przygotowania tego widowiska narodził się w związku z beatyfikacją Jana Pawła II, a honorowym patronatem objął je ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Autorem napisanego gwarą libretta jest poeta Franciszek Łojas-Kośla z Poronina, a reżyserem znany animator kultury regionalnej Józef Pitoń z Zakopanego. Piękną scenografię stworzyła Ewa Dyakowska-Berbeka. Natomiast wykonawcy to śpiewacy i muzycy z całego Podhala, a także ze Spisza i Orawy – w sumie ponad 120 osób.


Kolejne akty przygotowała Bukowina Tatrzańska, Nowy Targ, Zakopane z Kościeliskiem i Poroninem oraz Ludźmierz. W zorganizowaniu tego artystycznego przedsięwzięcia, którego inicjatorem był ks. dr hab. Władysław Zarębczan, pomogły podhalańskie samorządy oraz kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej – ks. prałat Tadeusz Juchas i rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu – prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz.

Opera zostanie wystawiona także w Nowym Targu (23 czerwca) i w Ludźmierzu (12 sierpnia).
– Najpierw pokażemy operę w naszych góralskich dziedzinach, w których Ojciec Święty spotkał się z nami w czasie swoich pielgrzymek do Ojczyzny. Chcemy w ten sposób stworzyć pomnik, który może nie będzie stał, ale będzie w naszej pamięci. Pomnik zbudowany z poezji, muzyki i śpiewu, czyli z tego, co Ojciec Świetny kochał – mówił podczas zakopiańskiej premiery wicestarosta tatrzański Andrzej Skupień.

Gościem specjalnym premiery był arcybiskup Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.
- Chętnie tu przybywam. Jest to wielkie wydarzenie. Jan Paweł II kochał góry, a przede wszystkim kochał ludzi gór. To właśnie w Zakopanem powiedział „Na was zawsze mogę liczyć” i nie mylił się. Dziedzictwo, które nam zostawił jest ogromne i wyraża się także w przygotowanej przez was operze. Dziękuję tym, którzy pomyśleli, że Podhale stać na takie dzieło – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Opera wzbudziła wśród publiczności wiele entuzjazmu i wzruszenia. Sala kinowa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wypełniona był po brzegi. Wśród zaproszonych gości byli księża, przedstawiciele podhalańskich samorządów, a także wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.