PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Rozpoczął się XI Międzynarodowy Festiwal Organowy

Poniedziałek, 27 czerwca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka25 czerwca koncertem w Kościele pw. Najświętszej Rodziny rozpoczął się XI Międzynarodowy Festiwal Organowy w Zakopanem. Wystąpił Jakub Garbacz – organy (Łódź) oraz Mieszany Chór Katedry Wawelskiej pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego. Koncert poprowadziła aktorka krakowskiego Teatru Bagatela - Alina Kamińska, która recytowała także polską poezję religijną. W programie znalazły się utwory Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna, Leona Boellmanna oraz „Pieśni Maryjne” na chór mieszany Henryka Mikołaja Góreckiego.


Podczas koncertu przedstawiciele władz miasta oraz Biura Promocji Zakopanego złożyli podziękowania ks. infułatowi Stanisławowi Olszówce za wieloletnią pomoc w organizacji festiwalu. To właśnie ks. Stanisław Olszówka był jednym z jego inicjatorów. Dzięki jego staraniom w 2000 r. przeprowadzony został generalny remont organów w Kościele Najświętszej Rodziny na Krupówkach, a w 2001 roku odbyła się pierwsza edycja tego wydarzenia. Podziękowania otrzymała także Witold Zalewski - organista Królewskiej Katedry na Wawelu, dyrektor artystyczny i pomysłodawca zakopiańskiego festiwalu organowego.

Początki festiwalu są związane z Kościołem Najświętszej Rodziny przy Krupówkach, z biegiem lat w organizację koncertów włączyło się także Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Kościół Św. Krzyża oraz Dom Konferencyjny Episkopatu Polski „Księżówka”.

W tym roku zaplanowano dwanaście koncertów organowo-kameralnych w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów. Najbliższy odbędzie się 1 lipca o godz. 20.00 również w Kościele Najświętszej Rodziny. Wystąpi Ton van den Berg – organy (Holandia) oraz Paweł Nowak – akordeon (Gdańsk).

Patronem medialnym festiwalu jest Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.