PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Tłumy oglądały Malczewskiego

Wtorek, 16 sierpnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem trwa wyjątkowa wystawa zatytułowana „Ku chwale artysty”. Są na niej prezentowane dzieła malarskie wybitnego przedstawiciela polskiego symbolizmu Jacka Malczewskiego. Pochodzą one z prywatnej kolekcji, która do tej pory w całości nigdy nie była wystawiana. Towarzyszy im ponadto niewielka ekspozycja prac syna artysty - Rafała Malczewskiego ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.


- Malczewscy należą do artystów często i chętnie pokazywanych. Zwłaszcza Jacek Malczewski, który zaskarbił sobie sympatię nie tylko historyków sztuki, ale i zwykłego oglądacza amatora. Jego magiczne, pełne symboliki malarstwo klasyczne i nowoczesne jednocześnie, pulsujące niezwykłą barwą kolorystyczną ma wielu miłośników. Nie jest zatem sprawą dziwną, że znalazł się kolekcjoner, który zaczął gromadzić jego prace. W ciągu kilku lat udało mu się stworzyć niemały zbiór. Dodajmy prac starannie wybieranych na rozmaitych aukcjach, wyprzedażach, też poprzez poszukiwania czasami niemal detektywistyczne. Ta miłość do Malczewskiego wciągnęła go głębiej, w studiowanie niemal naukowe – wyjaśnia dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Anna Zadziorko.

Na wystawie "Ku chwale artysty. Jacek Malczewski. Rafał Malczewski" pokazano 22 obrazy Jacka Malczewskiego.

- Na prezentowana kolekcję składają się zarówno prace skromne, jak i wielkie kompozycje tak dla Jacka Malczewskiego charakterystyczne. Portrety, autoportrety, pejzaże, wielkie sceny alegoryczne – dodaje Anna Zadziorko.

Natomiast dzieła syna stanowią pewne odniesienie do twórczości ojca, a jednocześnie prezentują inną już epokę w malarstwie polskim.

Podczas wernisażu podkreślano zwłaszcza powiązania obu malarzy z Zakopanem. Jacek Malczewski bywał tu na spotkaniach z elitą artystyczną ówczesnej Polski. Gościł m.in. w willi pod Jedlami na Kozińcu, gdzie namalował portret Stanisława Witkiewicza. Przez wiele lat w Zakopanem mieszkał i tworzył Rafał Malczewski. Oprócz malarstwa uprawiał on także taternictwo, narciarstwo, był ratownikiem TOPR, dziennikarzem oraz aktywnym członkiem Stowarzyszenia "Sztuka Podhalańska".

Wystawie towarzyszy katalog przygotowany przez prof. Dorotę Folgę Januszewską i Magdę Nosowską-Szücs.

- Powstało naukowe opracowanie wyłącznie tej kolekcji. Znajduje się w nim dokładny opis każdego z prezentowanych obrazów: historia i okoliczności jego powstania. Każdy też jest pokazany. Uznaliśmy, że warto i trzeba stworzyć dokładne opracowanie tego zbiory stworzonego ku chwale artysty właśnie dlatego, że powstaje on w tak niepośledni jak na dzisiejsze czasy sposób – wyjaśnia Anna Zadziorko.

Wernisaż wystawy „Ku chwale artysty. Jacek Malczewski. Rafał Malczewski" odbył się 12 sierpnia i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Kto nie wziął udziału w tym wydarzeniu, ma jeszcze szansę zobaczyć tę wyjątkową kolekcję. Wystawa będzie czynna aż do 2 października.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.