PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Tłumy oglądały Malczewskiego

Wtorek, 16 sierpnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem trwa wyjątkowa wystawa zatytułowana „Ku chwale artysty”. Są na niej prezentowane dzieła malarskie wybitnego przedstawiciela polskiego symbolizmu Jacka Malczewskiego. Pochodzą one z prywatnej kolekcji, która do tej pory w całości nigdy nie była wystawiana. Towarzyszy im ponadto niewielka ekspozycja prac syna artysty - Rafała Malczewskiego ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.


- Malczewscy należą do artystów często i chętnie pokazywanych. Zwłaszcza Jacek Malczewski, który zaskarbił sobie sympatię nie tylko historyków sztuki, ale i zwykłego oglądacza amatora. Jego magiczne, pełne symboliki malarstwo klasyczne i nowoczesne jednocześnie, pulsujące niezwykłą barwą kolorystyczną ma wielu miłośników. Nie jest zatem sprawą dziwną, że znalazł się kolekcjoner, który zaczął gromadzić jego prace. W ciągu kilku lat udało mu się stworzyć niemały zbiór. Dodajmy prac starannie wybieranych na rozmaitych aukcjach, wyprzedażach, też poprzez poszukiwania czasami niemal detektywistyczne. Ta miłość do Malczewskiego wciągnęła go głębiej, w studiowanie niemal naukowe – wyjaśnia dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Anna Zadziorko.

Na wystawie "Ku chwale artysty. Jacek Malczewski. Rafał Malczewski" pokazano 22 obrazy Jacka Malczewskiego.

- Na prezentowana kolekcję składają się zarówno prace skromne, jak i wielkie kompozycje tak dla Jacka Malczewskiego charakterystyczne. Portrety, autoportrety, pejzaże, wielkie sceny alegoryczne – dodaje Anna Zadziorko.

Natomiast dzieła syna stanowią pewne odniesienie do twórczości ojca, a jednocześnie prezentują inną już epokę w malarstwie polskim.

Podczas wernisażu podkreślano zwłaszcza powiązania obu malarzy z Zakopanem. Jacek Malczewski bywał tu na spotkaniach z elitą artystyczną ówczesnej Polski. Gościł m.in. w willi pod Jedlami na Kozińcu, gdzie namalował portret Stanisława Witkiewicza. Przez wiele lat w Zakopanem mieszkał i tworzył Rafał Malczewski. Oprócz malarstwa uprawiał on także taternictwo, narciarstwo, był ratownikiem TOPR, dziennikarzem oraz aktywnym członkiem Stowarzyszenia "Sztuka Podhalańska".

Wystawie towarzyszy katalog przygotowany przez prof. Dorotę Folgę Januszewską i Magdę Nosowską-Szücs.

- Powstało naukowe opracowanie wyłącznie tej kolekcji. Znajduje się w nim dokładny opis każdego z prezentowanych obrazów: historia i okoliczności jego powstania. Każdy też jest pokazany. Uznaliśmy, że warto i trzeba stworzyć dokładne opracowanie tego zbiory stworzonego ku chwale artysty właśnie dlatego, że powstaje on w tak niepośledni jak na dzisiejsze czasy sposób – wyjaśnia Anna Zadziorko.

Wernisaż wystawy „Ku chwale artysty. Jacek Malczewski. Rafał Malczewski" odbył się 12 sierpnia i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Kto nie wziął udziału w tym wydarzeniu, ma jeszcze szansę zobaczyć tę wyjątkową kolekcję. Wystawa będzie czynna aż do 2 października.

Zobacz w naszym sklepie:
  • 9 SIYŁ - KOLĘDY I PASTORAŁKI GÓRALSKIE - album dwupłytowy9 SIYŁ - KOLĘDY I PASTORAŁKI GÓRALSKIE - album dwupłytowyALBUM DWUPŁYTOWY zespołu 9 SIYŁ pt. "Przy betlejemskik horak" zawiera jedną płytę z kolędami i pastorałkami podhalańskimi - ponad 50 minut (w tym krótkie jasełka -...
    32 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.