PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Ostatni Różaniec bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Środa, 19 października 2011 r.
Autor: Karolina Sikorska

fot. Joanna Strączek15 października w Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem na Olczy odbył się koncert chóru Polonia z Warszawy pt. "Ostatni Różaniec bł. ks. Jerzego Popiełuszki i pieśni jemu poświęcone z lat 1984-85". Wydarzenie to poprzedzało nadanie imienia Gimnazjum nr 3 na Olczy. Patronem szkoły zostanie bł. ks. Jerzy Popiełuszko.


Koncert był wspaniałym wydarzeniem artystycznym i duchowym dla zgromadzonej publiczności. Pomysłodawcami tego koncertu są ludzie, którzy pracowali z Księdzem Jerzym, modlili się wspólnie, którzy Go kochali. Dla nich, wspomnienie tragicznych chwil związanych z porwaniem, bestialskim zamordowaniem Ks. Jerzego jest nadal bardzo bolesne i wstrząsające. Koncert jest autentycznym świadectwem wyjątkowej postaci Ks. Popiełuszki i jego świętości. Koncert dostępny jest także na płycie CD.

Teksty wykonywanych pieśni pisane były spontanicznie, niektóre podczas czuwań w Kościele Św. Stanisława Kostki w Warszawie. Autorzy przekazywali swoje teksty Panu Leonowi Łochowskiemu, aktorowi teatralnemu, który całe swoje serce oddał Ks. Jerzemu i idei wolności człowieka. Niektóre oryginalne rękopisy tych tekstów Pan Leon przechowuje z wielkim pietyzmem do dziś.

Muzykę do pieśni napisał Mikołaj Hertel, kompozytor, muzyk i pianista, uczestnik Mszy za Ojczyznę odprawianych przez Księdza Jerzego. Pan Mikołaj włożył dużo serca, pracy i swojego talentu przy nagraniach utworów. To Leon Łochowski, który śpiewa większość pieśni i Mikołaj Hertel stworzyli ten autentyczny klimat płyty. W nagraniach materiału uczestniczył również Warszawski "Chór Polonia" i organista Piotr Grinholc, uczestnicy Mszy za Ojczyznę celebrowanych przez Ks. Popiełuszkę. Do projektu włączyła się również utalentowana aktorka Katarzyna Łochowska artystka młodego pokolenia.

Pieśni poświęcone Bł. Męczennikowi tworzą artystyczną oprawę do rozważań Tajemnic Bolesnych Różańca Św. Wykorzystano również archiwalne nagrania z ostatniego Różańca odprawianego przez Ks. Jerzego w Bydgoszczy w wieczór przed porwaniem oraz fragmentu przemówienia Ks. Prałata T. Boguckiego na pogrzebie Ks. Jerzego Popiełuszki, treść zapisu z Księgi Pamiątkowej Kościoła Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie – Ks. Kardynała Josepha Ratzingera. Koncert rozpoczął i zakończył głos Dzwonu Ks. Jerzego przy kościele Św. St. Kostki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.