PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Kolekcja "Impresje zakopiańskie" na fotografii

Poniedziałek, 24 października 2011 r.
Autor: AKS

fot. Love Mountains Studio PhotographyPrezentowana już w Zakopanem najnowsza kolekcja mody zakopiańskiej projektantki Elżbiety Krzemińskiej-Owczarz doczekała się interesującej sesji fotograficznej wykonanej przez Love Mountains Studio Photography, którą prezentujemy w naszym serwisie.


- Kolekcja "Impresje zakopiańskie" opowiada o tym, co nam zostaje pod powiekami, gdy myślimy o Zakopanem. Są to troche rozbieżne znaki, jednak łączy je Zakopane. Najwięksi artyści Sabała i Witkacy. Ojciec Witkacego, twórca stylu zakopiańskiego Stanisław Witkiewicz. Jego lilie w zdobnictwie znanym na Podhalu. Ślady nart na śniegu, sylwetki górali, taniec zbójnicki w grafice Władysława Skoczylasa. Kolekcję zamykają przyrodnicze elementy, które są jak znaki szczególne w dowodzie osobistym miasta: przebiśnieg, krokusy i górujący nad wszystkim Giewont. Płaszczyki na podobieństwo cuch góralskich uzupełniają opowieść o tym, co kojarzy nam się z Zakopanem - opowiada o kolekcji i swoich inspiracjach Elżbieta Krzemińska-Owczarz.

Kolekcję mozna było zobaczyć podczas pokazu „Z podhalańską modą przez wieki”, który odbył się w ramach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem oraz podczas pokazu mody w hotelu "Stamary", który był wydarzeniem towarzyszącym III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”.

Elżbieta Krzemińska-Owczarz - projektantka z Zakopanego, ukończyła Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie /Cracow School of Art and Fashion Design/. Do stworzenia kolekcji związanych z tematyką podhalańską zainspirowała ją wielka fascynacja regionem Podhala. Źródłem jej inspiracji są książki o podhalańskich tradycyjnych strojach, ekspozycje muzealne, a przede wszystkim przebywanie i rozmowy z góralami. „Projektowanie jest dla mnie formą przekazu artystycznego, swoimi pracami próbuję pokazać to, co mnie zachwyca lub porusza” - mówi Elżbieta. Jej pierwsza kolekcja z 2003 roku „Zwabiło mnie echo z Tatr” była dyplomową pracą na zakończenie szkoły. Inspirowana elementami stroju góralskiego kolekcja została nagrodzona przez Pismo Moda Forum, była pokazywana na międzynarodowych targach mody w Poznaniu i Rydze. Następna nosząca tytuł ”Krawateria” zaprojektowana została na bazie sympatii do krawata. W 2006 roku zrealizowała kolejną kolekcję „Ze sosrębu… w Świat”, inspirowaną książką Władysława Matlakowskiego pt. ”Zdobienie i sprzęt Ludu Polskiego na Podhalu”. Dużym sukcesem okazała się realizacja stroju narodowego dla Miss Polonia, podczas wyborów Miss Universe 2009 na Wyspach Bahama. Działania artystyczne Elżbiety to także realizacja scenografii to teledysku dla TVP Polonia, projekt Kino Edukacyjne w Zakopanem, organizacja wystawy fotograficznej zdjęć Tomasz Gudzowatego, pokazy mody w Polsce i zagranicą. ”Nie projektuję dla klientów. Projektowanie jest dla mnie tym, czym malowanie obrazu dla malarza” - mówi Krzemińska. Materiały wykorzystywane do pracy to przede wszystkim sukno, tafta, organdyna i tiul. Uważa, że obecnie w stroju podhalańskim renesans przeżywają najstarsze wzory, chusta góralska w różnych konfiguracjach. Projektowanie to dla Elżbiety duża satysfakcja ze względów poznawczych jak i twórczych, okazja do zachwytu nad bogactwem podhalańskiej kultury i wielu odkryć. Najnowsza kolekcja nosi tytuł "Impresje zakopiańskie".


Sesja fotograficzna kolekcji "Zakopiańskie impresje": fot. Love Mountains Studio Photography, proj. Ela Krzemińska-Owczarz, modelki Agencja Para Fashion Nowy Targ, fryz. i makijaże Salon Incepcja team oraz Atelier Leszka Czajki. Podziękowania dla Hotelu Grand Stamary w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    40 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.