PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wernisaż twórczości Dawida Kędzierskiego

Czwartek, 29 grudnia 2011 r.
Autor: AKS

Wernisaż twórczości Dawida Kędzierskiego17 grudnia 2011 r. odbył się wernisaż twórczości Dawida Kędzierskiego zwanego Denver. Lokalizacją imprezy stała się Literatka – art. Pub w Zakopanem. W klimatycznych piwnicach lokalu na kamienno-ceglanych ścianach zawisły obrazy i rzeźby, dekorując tym samym wnętrze i stwarzając nietypową atmosferę. Kolorystyczne prace zaczęły współistnieć nadając miejscu nową, jakość i pewną swojskość, jaka płynęła z prac artysty.


Jak sam Kędzierski wspomina, jego inspiracją stał się folklor, jednakże znak współczesności odgrywa wielką rolę w jego twórczości. Wśród kilkunastu obrazów artysta przedstawił równie dużo rzeźb, a w szczególności dużą grupę stanowiły maski. Korespondencja, jaka powstała pomiędzy strukturą malarską rzeźb, a malarstwem, gdzie faktura niekiedy stawała się płaskorzeźbą, nadawała nowy sens odbioru. Ponadto wśród zgromadzonych prac na wystawie widać fascynacje erotykom. Przedstawienie kobiety nieidealnej oraz satyry społeczeństwa sprowadza nas do pewnej sugestii, jaką Denver nam wygłosił:

- Reżim kulturowy kreuje sylwetkę społeczeństwa. Nadając im sens bytu i pielęgnowania postaw, zachowań oraz pewnej mody. Stwarzając między innymi społeczeństwo długowieczne, dzięki rozwojowi medycyny powstaje zdrowy styl życia. Mankamentem współczesności jest filozofia „Miecia” gdzie dobra materialne nie idą w parze z rozwojem duchowieństwa, nie chodzi mi tu głównie o religię, ale o dbanie o wartości człowieka. Ludzkość, której pożądanie materialne jest nadto wyraźne prowadzi do obsesji władzy i pieniędzy zostawiając w tyle pozostałe fundamenty człowieczeństwa. Nadchodzące święta są przykładem pewnej roztropności i przenikania się modom świątecznym, gdzie większą wartość stanowią ozdoby świąteczne, różnego rodzaju gadżety, powtarzane do znudzenia filmy, niż pewnego rodzaju spowolnienie i przeżywania to w sposób rodzinny. Przedstawione przeze mnie prace maja charakter pewnej sielanki to dzięki formie lub tematyce. Niekiedy maja skłonić do zadumy. Jeszcze niedawno nasi ojcowie tryb życia mieli wyznaczony przez pory roku, a dzisiaj praktycznie nie mamy czasu na nic. Światowa niestabilność finansowa wywiera na nas ogromny wpływ, na naszą podświadomości, dlatego też jest ta wystawa; aby nieco zwolnić i kosztować się nawzajem.

Dawid Kędzierski ukończył Wydział Sztuki przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Obronił dyplom w 2009 r. w pracowni prof. M. Pokrywki i dr A. Nikla, zdobywając wyróżnienie i trzecią nagrodę za najlepszy dyplom WS URZ. Jest współzałożycielem międzynarodowej grupy artystycznej Niezależna Akademia Frenetyków. Obecnie mieszka i realizuje swoje pasje w Nowym Targu, gdzie wraz z żoną Magdaleną prowadzą pracownię artystyczną INVERSJA. Jest uczestnikiem wielu wystaw i plenerów międzynarodowych.

Wystawę można podziwiać do połowy stycznia – zapraszamy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.