PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Artyzm w rosyjskim stylu – 3. Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży w Zakopanem

Czwartek, 12 stycznia 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam KitkowskiPóźnym wieczorem 7 stycznia w Zakopanem zakończył się 3. Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Zimowa bajka w Tatrach”. W tym roku i uczestników było więcej, i zwiększyła się ilość narodów. Po raz pierwszy na festiwalu wystąpili młodzi artyści z Białorusi, a dokładnej z Mińska oraz z Ukrainy, z czarnomorskich miast Sewastopol i Anapa. Oczywiście Polska też miała swoją „reprezentację” - dzieci i młodzież z Podhala.


Niestety nie dopisali artyści z Kieżmarku (Słowacja). Dwudniowy przegląd -konkurs twórczości artystycznej dzieci i młodzieży, w przedziale wiekowym od 4 do 17 lat, odbywał się w zakopiańskim kinie, należącym do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W festiwalu, realizowanym w ramach projektu „Klub talentów”, uczestniczyło ponad 300 młodych artystów.

Większość grup festiwalowych przyjechała do Zakopanego 3 stycznia 2012 roku. Niektóre zespoły musiały pokonać kilka tysięcy kilometrów, np. zespół z Krasnojarska (centralna Syberia). Zatem przed występami konkursowymi był czas na rekreację – jazda na łyżwach i nartach i był czas na zwiedzanie zimowej stolicy Polski – wycieczka turystyczno-artystyczna z przewodnikiem odbyła się 5 stycznia. Dzieci i młodzież z wielkim zaciekawieniem oglądali kompleks skoczni narciarskich, „Zakopiańską Starówkę”, sanktuarium M.B. Fatimskiej na Krzeptówkach, Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara, willę „Okszę”. Urokowi pobytu młodych artystów ze Wschodu dodała zima, która wreszcie w pełnej krasie zawitała pod Giewont. Dla zdecydowanej większości uczestników festiwalu i ich opiekunów był to pierwszy kontakt z Polską i Tatrami. W drodze powrotnej z Zakopanego do domu, 9 stycznia przewidziano zwiedzanie Krakowa i kopalni soli w Wieliczce.

Ludmiła Pritulczik, dyrektor firmy „Sobytie” z Sankt Petersburga organizującej tę imprezę wspólnie ze Starostwem Powiatowym z siedzibą w Zakopanem powiedziała po festiwalu: - Wszyscy uczestnicy naszego artystycznego spotkania, które nosi nazwę „Zimowa bajka w Tatrach” są bardzo zadowoleni. Jestem przekonana, że w następnym roku będzie ich jeszcze więcej. Nam wszystkim podobał się Orszak Trzech Króli, u nas takiej tradycji już nie ma. Jesteśmy zadowoleni, że zima przyszła do Zakopanego na nasz festiwal. Moi przyjaciele z Syberii powiedzieli, że to oni ją przywieźli w walizce i tu „wypuścili”. My organizujemy takie festiwale w Rosji, np. w Moskwie czy Sanki Petersburgu i w Europie, np. w Paryżu czy w Pradze. Także od trzech lat w Zakopanem. Chcę podziękować Merii Tatranskoj Obłasti – Starostwu Powiatowemu w Zakopanem za pomoc i cieple przyjęcie. Zapraszam młodych artystów z Polski do udziału w Festiwalu Twórczości Artystycznej „Białe noce”, który jest organizowany co roku pod koniec maja w Sankt Petersburgu.

Adam Kitkowski podkreślił, że data festiwalu nie jest przypadkowa. - Jest to czas świętowania Bożego Narodzenia w obrządku prawosławnym. Cieszymy się, że w tym roku festiwal honorowym patronatem objęli – Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski, proboszcz Parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem ks. Bogusław Filipiak i proboszcz Parafii Prawosławnej w Krakowie ks. Jarosław Antosiuk.

W pierwszym dniu mogliśmy obejrzeć i wysłuchać artystów grających na różnych instrumentach – począwszy od skrzypiec, przez pianino, gitarę, a skończywszy bałałajce i cymbałach. Dla słuchaczy z Polski czy Europy Zachodniej szczególnie ciekawe były popisy wykonawców na tych dwóch ostatnich instrumentach.

Przesłuchania rozpoczęły się w południe i trwały do późnego wieczora. Jury w składzie: Adam Kitkowski – przewodniczący, Jan Wais, Hanna Rybka, Szymon Bafia, Joanna Staszak, Józef Pitoń oceniało wykonanie dwóch utworów instrumentalnych różnych kompozytorów.

Natomiast wieczorem były popisy wokalne (utwory muzyki klasycznej) z akompaniamentem.

Jan Wais uważa, że taki festiwal to świetna sprawa, która motywuje dzieci do dalszej pracy.- Dzieci i młodzież sprawdzają się właśnie na takich przeglądach. A poza tym widzą nowy kraj, nowy region. Tan festiwal ma przyszłość, tym bardziej w okresie zimowym. Szkoda, że władze naszego miasta – Zakopanego – nie włączyły się w pomoc finansową i organizacyjną. Takie artystyczne spotkanie pozwala zobaczyć co robią inni. Jest to też spotkanie pedagogów, którzy chętnie wymieniają się swoimi doświadczeniami i pytaja o drogę artystycznego rozwoju swoich podopiecznych. To bardzo ważne. A tak na marginesie, poziom wykonawców z Rosji jak zwykle imponujący.

Bardziej różnorodny był drugi dzień festiwalu. Turyści z Polski, Ukrainy czy Rosji mogli podziwiać występy tańce ludowe z układem choreograficznym, młodych adeptów śpiewu estradowego, a także grup teatralnych. Osobną grupę stanowili recytatorzy. Tę część konkursową oceniło jury w składzie: Adam Kitkowski, Jan Wais, Hanna Rybka, Szymon Bafia, Tomasz Gronkowski, Małgorzata Rosińska, Józef Pitoń. Krzysztof Jędrzejowski.

Polskę w tych kategoriach reprezentowali: Dagmara Bujak i Katarzyna Lassak (śpiew estradowy), zespół regionalny „Zornica” działający przy TCKiS „Jutrzenka”, Alicja Masny, Katarzyna i Maria Lassakówne z udziałem rodziców (śpiew regionalny).

Hania Rybka stwierdziła po dwóch dniach prezentacji, że formuła festiwalu – taki swobodny przegląd – jest dobra, bo wykonawcy nie muszą ściśle dostosowywać swojego występu do regulaminu festiwalu, jak to często bywa na innych przeglądach.
- Pomysł festiwalu jest doskonały, i czas i miejsce, tj. Zakopane. Podoba mi się, że turyści, którzy do nas przyjeżdżają na wypoczynek maja ochotę na kulturę i przedstawienie swojej tradycji. Warto było posłuchać, czy obejrzeć tak dobrze przygotowanych młodych wykonawców. My tu na Podhalu mamy co pokazać – choćby tradycję góralską. Byłoby świetnie, gdybyśmy na festiwal mogli zaprosić dzieci i młodzież z innych miast Polski.

Inną kategorią festiwalową była twórczość plastyczna. Prace malarskie przywiozły na festiwal dzieci z Moskwy, Smoleńska, Sewastopola. Polskę w tej kategorii reprezentowali gimnazjaliści z Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.

Organizatorami festiwalu byli: Firma festiwalowa OOO. "Sobytie" z Sankt Petersburga i Starostwo Powiatowe w Zakopanem. Partnerem festiwalu była Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury. Zapraszamy na festiwal za rok, również 6 i 7 stycznia.

A oto niektóre przyznane nagrody w 3. Festiwalu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Zimowa bajka w Tatrach”:

Grand Prix przyznano Zespołowi Tańca Ludowego „Królewski podarunek” z miasta Pietrozawodsk (Rosja).

W kategorii recytacji i teatru I miejsce przyznano Teatrowi Dziecięcemu „Zielony kot” ze Smoleńska (Rosja).

W kategorii śpiewu klasycznego wygrała solistka z Sewastopola, miasta nad Morzem Czarnym (Ukraina).

Z kolei I miejsce za choreografię otrzymał instruktor tańca ludowego z Krasnojarska, położonego w centralnej Syberii (Rosja).

Natomiast śpiew estradowy, kategoria w której brało udział wielu uczestników, wygrała wokalistka z Anapy (miasto ukraińskie nad czarnomorskim wybrzeżem). Warto zaznaczyć, że zakopianki – Dagmara Bujak i Katarzyna Lassak zajęły ex equo II miejsce.

W kategorii plastyka - rzeźba i malarstwo wygrały statuetki wykonane z kolorowych tkanin, których autorami są dzieci z Sewastopola. W tej kategorii II miejsce, ex quo z młodzieżą z Moskwy, zajęli gimnazjaliści z Zakopanego, reprezentujący Zespół Szkół Artystycznych im. A. Kenara za prace malarskie – pejzaż tatrzański i martwa natura.

Nagrodę fotoreporterów przyznano Teatrowi Mody z Moskwy, który prowadzony jest przez Marinę Aleks.

Starosta Tatrzański uhonorował nagrodą specjalną – spinką góralską – Ludmiłę Pritulczik.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.