PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Cały w skowronkach - wystawa prac Eugeniusza Rodzika

Wtorek, 31 stycznia 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Galerii Władysława Hasiora otwarta została wystawa „Cały w skowronkach. Eugeniusz Rodzik”. Prezentuje ona prace długoletniego pracownika Muzeum Tatrzańskiego, który był nie tylko konserwatorem dzieł sztuki i pomysłodawcą muzealnego logo, lecz również wrażliwym artystą.


- Bardzo się cieszę ja sama, jak również wszyscy pracownicy, że mogliśmy zrealizować marzenie pana Eugeniusza. Przepracował on ponad 38 lat w muzeum. Gdy odchodził na emeryturę, umówiliśmy się, że przygotuje wystawę i pokaże nam wreszcie swoje prace. Niestety wówczas to się nie udało. Dziś, po dwóch latach od śmierci Eugeniusza Rodzika, chcemy przypomnieć jego twórczość – mówiła podczas wernisażu zastępca dyrektora muzeum Barbara Sankunas.

- Był to konserwator niezwykle wszechstronny. Aranżował także wystawy, wykonywał rysunki na plakaty. Wiele się od niego nauczyliśmy i zawsze mogliśmy poprosić go o radę – wspominała Agata Pitoń z Muzeum Tatrzańskiego.

Wystawa prezentuje zachowane w zbiorach rodziny dzieła artysty, a także trzy wybrane prace konserwatorskie.


Eugeniusz Rodzik (1933-2010) urodził się na Wołyniu. Studia artystyczne odbył na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, tam także ukończył studium konserwacji dzieł sztuki. Po studiach osiadł na stałe w Zakopanem, gdzie przez dwa lata był nauczycielem zajęć plastycznych i praktycznych w Liceum Pedagogicznym, a następnie przez 38 lat pracował jako konserwator dzieł sztuki w Muzeum Tatrzańskim. W latach 1980-83 pełnił także funkcję zastępcy dyrektora.

W czasie tej długoletniej pracy większość zgromadzonych w Muzeum obiektów przeszła przez jego ręce, odzyskując swoją świetność. Eugeniusz Rodzik był współtwórcą niemal wszystkich ekspozycji muzealnych, jego dziełem jest także muzealne logo. Ponadto jako ceniony pedagog prowadził zajęcia z historii sztuki i zajęć plastycznych w zakopiańskich szkołach. Za swoją pracę uhonorowany został licznymi odznaczeniami, między innymi brązowym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Człowiek niezwykle serdeczny i skromny, własne dzieła tworzył niejako „na marginesie” – podczas wakacyjnego wypoczynku, w chwilach duchowej zadumy, nieczęsto pokazując je szerszemu gronu. Były to głównie niewielkich rozmiarów rzeźby, akwarele, grafiki i rysunki. Jako członek Stowarzyszenia „Sztuka Podhalańska” brał udział w kilku organizowanych przez nie wystawach, nigdy jednak nie zdecydował się na indywidualny pokaz swoich prac. Obecna wystawa wypełnia tę lukę prezentując zachowane w zbiorach rodziny „kameralne” dzieła artysty.

Wystawa będzie czynna do 25 marca.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    120 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.