PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Ostatni dzień śpiewania kolęd

Poniedziałek, 6 lutego 2012 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycDzień, w którym ludzie niosą przystrojone świece do kościoła wskazuje, że zakończył się okres Świąt Bożego Narodzenia. Święto Ofiarowania Pańskiego zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, a nazywane powszechnie Dniem Matki Boskiej Gromnicznej przypada czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu. Ten dzień jest pamiątką Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni, a zapalona świeca jest symbolem Chrystusa - Światłości świata.


Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Od IX w. tego dnia w kościołach zapala się i święci gromnice. Zgodnie ze starą tradycją przyniesiona z kościoła do domu płonąca gromnica ma ustrzec przed piorunami (stąd jej nazwa), a wypalony nią znak krzyża nad drzwiami lub na belce stropowej ochroni mieszkańców i dobytek przed nieszczęściem.

W dniu 2 lutego w zakopiańskiej Parafii pod wezwaniem Najświętszej Rodziny ze śpiewem rozstano się ze świąteczną atmosferą. Po nabożeństwie wystąpiły dwie młodzieżowe grupy śpiewacze: parafialna Schola „Stokrotki” i Podhalańskie Stowarzyszenie Śpiewacze "Turliki" pod kierunkiem Ewy Sterczyńskiej. Śpiewano kolędy i pastorałki, zarówno te znane jak i zapomniane. To piękny sposób na zakończenie okresu świątecznego. Mimo siarczystego mrozu zespoły stawiły się w komplecie. Nie brakło też publiczności.

I w takiej atmosferze przepełnionej śpiewem rozstajemy się z okresem świąt, pozbywamy się choinek (jeżeli nie zrobiliśmy tego na Trzech Króli) i rozpoczynamy oczekiwanie na kolejne Święta Bożego Narodzenia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    25 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.