PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

III Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych zakończony

Wtorek, 8 maja 2012 r.
Autor: Karolina Mazurkiewicz

III Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych zakończonyOd piątku do niedzieli w Zakopanem mogliśmy uczestniczyć i podziwiać zmagania dziecięcych zespołów góralskich na III Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Festiwal rozpoczął się korowodem, który przeszedł przez Krupówki, a następnie uczestnicy udali się do kina „Giewont”, gdzie rozpoczęła się rywalizacja.


Z konkursie wzięło udział 14. najlepszych zespołów regionalnych z całego Podhala: „Krzesany” z Cichego, „Mali Śwarni” z Nowego Targu, „Majeranki” z Chabówki, „Mali Dzianisanie” z Dzianisza, „Polany” z Kościeliska, „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej, „Zornica” z Zakopanego, „Jaferniocek” z Ostrowska, „Zawaternik” z Leśnicy – Gronia, „Mali Bystrzanie” z Nowego Bystrego, „Robcusie” z Rabki-Zdroju, „Mali Hamernicy” z Krakowa, „Mali Witowianie” z Witowa, „Mali Harnasie” z Suchego. Wszyscy oni rywalizowali o statuetki: złotych, srebrnych i brązowych kierpcy.

Zmagania dziecięcych zespołów oceniało profesjonalne jury w składzie:

przewodnicząca Aleksandra Szurmiak – Bogucka – etnomuzykolog, ekspert od karpackiego folkloru dziecięcego,

Benedykt Kafel - etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu ekspert do spraw folkloru karpackiego

Dorota Majerczyk -  etnolog ze stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej, folklorystka, instruktor tańca i śpiewu góralskiego.

W wyniku konkursu jury wyłoniło najlepsze zespoły i przyznało im kolejno nagrody:

 

I miejsce – Złote Kierpce - „Mali Śwarni” z Nowego Targu, „Majeranki” z Rabki – Zdroju, „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej „Mali Bystrzynie” z Nowego Bystrego.

II miejsce – Srebrne Kierpce - „Krzesany” z Cichego, „Zornica” z Zakopanego, „Jaferniocek” z Ostrowska, „Zawaternik” z Leśnicy – Gronia, „Mali Hamernicy” z Krakowa – Nowej Huty.

III miejsce – Brązowe Kierpce - „Mali Dzienisanie” z Dzianisza, „Polany” z Kościeliska, „Robcusie” z Rabki – Zdroju, „Mali Harnasie” z Suchego.

Organizatorzy zapowiedzieli już czwartą edycję festiwalu w przyszłym roku.

Festiwal ma za zadanie promować wśród najmłodszych górali tradycje podhalańskie, obrzędowość, zabawy, muzykę, tańce, a także zaprezentowanie dawnych strojów regionalnych czy rekwizytów.

 

Protokół

z posiedzenia komisji artystycznej III Tatrzańskiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Zakopane, 4 i 5 maja 2012r.

 

Po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 14 dziecięcych zespołów regionalnych z Podhala, komisja artystyczna postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

 1. Nagrodę pierwszą, statuetkę ZŁOTE KIERPCE oraz nagrody rzeczowe w postaci: góralskich portek, góralskich męskich koszul, kierpcy i materiałów na spódnice tybetowe

Otrzymują zespoły w kolejności występowania:

„Mali Śwarni” z Nowego Targu, „Majeranki” z Rabki – Zdroju, „Mali Białcanie” z Białki Tatrz. „Mali Bystrzynie” z Nowego Bystrego.

 1. Nagrodę drugą, statuetkę SREBRNE KIERPCE oraz nagrody rzeczowe w postaci: góralskich koszul męskich, kierpcy i materiałów na spódnice tybetowe

Otrzymują zespoły w kolejności występowania:

„Krzesany” z Cichego, „Zornica” z Zakopanego, „Jaferniocek” z Ostrowska, „Zawaternik” z Leśnicy – Gronia, „Mali Hamernicy” z Krakowa – Nowej Huty.

 1. Nagrodę trzecią, statuetkę BRĄZOWE KIERPCE oraz nagrody rzeczowe w postacie: kapeluszy góralskich, piórek i materiałów na spódnice tybetowe

Otrzymują zespoły w kolejności występowania:

„Mali Dzienisanie” z Dzianisza, „Polany” z Kościeliska, „Robcusie” z Rabki – Zdroju, „Mali Harnasie” z Suchego.

Komisja artystyczna ponadto przyznała jedno wyróżnienie i nagrody w postaci kapeluszy góralskich z piórkami, płyty CD „Taniec górali podhalańskich”, zespołowi „Mali Witowianie” z Witowa.  

Do reprezentowania Podhala podczas tegorocznego Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce – Zdroju, komisja wybrała zespoły: „Mali Śwarni” z Nowego Targu i „Majeranki” z Rabki – Zdroju.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
  13 zł
 • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
  100 zł
 • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
  100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.