PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Koncert „II Pejzaż Górski”

Piątek, 15 czerwca 2012 r.
Autor: Ewa Czamańska

fot. Archiwum Organizatorów9 czerwca w auli Zakopiańskiego Centrum Edukacyjnego odbył się koncert pt. „II Pejzaż Górski” autorstwa Jerzego „Jurasa” Gruszczyńskiego, którego niejednokrotnie określa się jako zakopiańskiego Jean Michel Jarre’a. Był to koncert poświęcony górom, kolejny z cyklu muzyka, obraz i słowo.


Na koncert złożyła się muzyka Jerzego „Jurasa” Gruszczyńskiego grana na syntezatorach z towarzyszeniem Kingi Gruszczyńskiej na skrzypcach. Prócz harmonicznych brzmień, klasycznych melodii, czy wręcz żywiołowych utworów z nietypową, elektroniczną perkusją, muzyka nawiązywała swoimi brzmieniami do odgłosów przyrody. Można było usłyszeć przeróżne dźwięki natury – jak wycie wiatru, odgłosy spadających kamieni, górskiego potoku, czy kapiące krople w zaciszu jaskini. Zestawienie elektronicznych brzmień z klasycznym instrumentem jakim są skrzypce daje bez wątpienia interesujące i zaskakujące efekty brzmieniowe, a w muzyce tej  bardzo często odczuwa się przestrzeń i należałoby powiedzieć – właśnie przestrzeń gór.

Koncert był przeplatany wierszami Kingi oraz Jerzego „Jurasa” Gruszczyńskich, które czytali aktorzy Towarzystwa Miłośników Teatru im. H. Modrzejewskiej Ewa Czamańska oraz Andrzej Czarniecki.

Przez cały czas trwania koncertu wyświetlany był fotokast w formacie 3d, na który złożyły się zdjęcia Łukasza Depty, Jerzego „Jurasa” Gruszczyńskiego, Mikołaja Gruszczyńskiego, Eli Laskowskiej, Leszka Lassoty oraz Marka Zaniewskiego. Zdjęcia pochodziły z Tatr, Pamiru, z gór Peru, Boliwii, Chile, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Norwegii, Grecji, Pakistanu oraz z jaskiń Polski, Słowacji i Francji. W pokaz wpleciony był również film 3d Marka Zaniewskiego z Orlej Perci.

Całość trwała ponad godzinę, a nagłośnienie i oświetlenie zapewnili Monika i Marcin Szyndlerowie.  

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.