PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Letnie propozycje Biura Promocji

Poniedziałek, 25 czerwca 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaNa całe rozpoczynające się wakacje Biuro Promocji Zakopanego przygotowało liczne atrakcje dla miłośników muzyki organowej i kameralnej, folkloru, kina, a także Tatr i ekologii. Już 30 czerwca rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, 1 lipca startuje Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane 2012, trwają ostatnie przygotowania do sierpniowego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, a w najbliższy weekend Klub Podróżników „Śródziemie” przy udziale Urzędu Miasta Zakopane i Biura Promocji Zakopanego organizuje największe sprzątanie Tatr w historii. Warto zainteresować się tymi wydarzeniami i znaleźć coś ciekawego dla siebie.


30 czerwca koncertem Chóru Kameralnego Filharmonii Krakowskiej oraz organisty Katedry Wawelskiej Witolda Zalewskiego rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
- Już od paru lat jest to festiwal muzyki organowej i kameralnej, ale dopiero w tym roku zostało to odzwierciedlone w nazwie. Przybył nam także kolejny kościół festiwalowy – Sanktuarium na Olczy. Odbędzie się 11 koncertów. Będziemy mieć wspaniałych gości zagranicznych, wśród nich Gordona Mansella – najbardziej znanego organistę kanadyjskiego oraz wielu wykonawców muzyki kameralnej, aby zaakcentować tę właśnie część festiwalu – wyjaśniał podczas konferencji prasowej pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Witold Zalewski.
- Będziemy jak co roku mieli przekaz multimedialny, który umożliwia podziwianie gry artystów. W ten sposób chcemy uatrakcyjnić festiwal. Urozmaiceniem są także występy kameralistów. Festiwal jest już dobrze znany, artyści chcą tu występować, wciąż przybywa także publiczności, a impreza ciągle się rozwija – dodał dyrektor Biura Promocji Andrzej Kawecki.

1 lipca, tym razem na Górnej Równi Krupowej, stanie miasteczko filmowe "Orange Kino Letnie". Oprócz codziennych wieczornych pokazów filmów w plenerze zaplanowano także wiele innych atrakcji, takich jak poranki filmowe dla dzieci, multimedialny namiot Orange i mała gastronomia.
- Przygotowanych zostanie ok. 600 – 700 miejsc siedzących w komfortowych warunkach. Będą to ławki i leżaki. Ogromny ekran zapewni wszystkim dobra widoczność – zapewniał Andrzej Kawecki. Projekt realizowany jest wspólnie z firmą Outdoor Cinema, miastem partnerskim Sopot oraz PKP Intercity. 

Wielkimi krokami zbliża się także 44. Międzynarodowy Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który rozpocznie się w Zakopanem 23 sierpnia. Jest to wielkie wydarzenie kulturalne, które od ponad czterdziestu lat odbywa się w stolicy Tatr i najstarszy festiwal folklorystyczny w Europie, niepowtarzalny z racji formuły konkursowej. Zespoły folklorystyczne z całego świata przyjeżdżają do Zakopanego, by zaprezentować autentyczny folklor góralski, rywalizując jednocześnie o główne nagrody. Wydarzenie zostało objęte w tym roku patronatem honorowym Małżonki Prezydenta Pani Anny Komorowskiej.
Podczas Festiwalu odbywa się wiele interesujących imprez towarzyszących, m.in. Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Warsztaty Folklorystyczne, Festiwal Muzyki Łuku Karpat ”Wierchowe Nuty”, Dni Przewodnickie, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Koncert na Folkową Nutę.
Gwiazdą tegorocznego koncertu muzyki folkowej będzie Zespół ZAKOPOWER, obecnie najpopularniejszy w Polsce, zaś podczas koncertu Muzyka Łuku Karpat wystąpi polsko-ukraińska grupa folkowa ČAČI VORBA.
Głównymi nagrodami dla zespołów prezentujących się na festiwalu są brązowe, srebrne i złote ciupagi.
- W tym roku chcemy wszystkich zaskoczyć. Nagrody będą miały zupełnie inny wygląd za sprawą artystów z Podhala. Henryk Trebunia-Tutka wyrzeźbił ciupagi w szkle, natomiast Jan Ustupski wykonał piękne drewniane ramy. Chcemy w ten sposób pokazać możliwości twórcze naszych rodzimych artystów – wyjaśniał dyrektor Andrzej Kawecki.

Przed nami także akcja „Czyste Tatry”, o której już informowaliśmy w naszym serwisie. Będzie to największe sprzątanie Tatr w historii. W sobotę 30 czerwca punktualnie o godz. 15:00 na wszystkich wierzchołkach polskich Tatr dopuszczonych do ruchu turystycznego stanie  blisko tysiąc wolontariuszy wyposażonych w specjalne worki oraz plecaki na śmieci. Schodząc w dół będą oni zbierać wszystkie odpadki z terenu parku narodowego. Celem akcji jest rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród Polaków oraz szeroko zakrojona akcja edukacyjna.

Wkrótce będziemy informować o kolejnych zakopiańskich atrakcjach, których na pewno nie zabraknie przez cały czas trwania wakacji pod Tatrami.


Miedzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.pdf

Kino Letnie.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.