PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Letnie propozycje Biura Promocji

Poniedziałek, 25 czerwca 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaNa całe rozpoczynające się wakacje Biuro Promocji Zakopanego przygotowało liczne atrakcje dla miłośników muzyki organowej i kameralnej, folkloru, kina, a także Tatr i ekologii. Już 30 czerwca rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, 1 lipca startuje Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane 2012, trwają ostatnie przygotowania do sierpniowego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, a w najbliższy weekend Klub Podróżników „Śródziemie” przy udziale Urzędu Miasta Zakopane i Biura Promocji Zakopanego organizuje największe sprzątanie Tatr w historii. Warto zainteresować się tymi wydarzeniami i znaleźć coś ciekawego dla siebie.


30 czerwca koncertem Chóru Kameralnego Filharmonii Krakowskiej oraz organisty Katedry Wawelskiej Witolda Zalewskiego rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
- Już od paru lat jest to festiwal muzyki organowej i kameralnej, ale dopiero w tym roku zostało to odzwierciedlone w nazwie. Przybył nam także kolejny kościół festiwalowy – Sanktuarium na Olczy. Odbędzie się 11 koncertów. Będziemy mieć wspaniałych gości zagranicznych, wśród nich Gordona Mansella – najbardziej znanego organistę kanadyjskiego oraz wielu wykonawców muzyki kameralnej, aby zaakcentować tę właśnie część festiwalu – wyjaśniał podczas konferencji prasowej pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Witold Zalewski.
- Będziemy jak co roku mieli przekaz multimedialny, który umożliwia podziwianie gry artystów. W ten sposób chcemy uatrakcyjnić festiwal. Urozmaiceniem są także występy kameralistów. Festiwal jest już dobrze znany, artyści chcą tu występować, wciąż przybywa także publiczności, a impreza ciągle się rozwija – dodał dyrektor Biura Promocji Andrzej Kawecki.

1 lipca, tym razem na Górnej Równi Krupowej, stanie miasteczko filmowe "Orange Kino Letnie". Oprócz codziennych wieczornych pokazów filmów w plenerze zaplanowano także wiele innych atrakcji, takich jak poranki filmowe dla dzieci, multimedialny namiot Orange i mała gastronomia.
- Przygotowanych zostanie ok. 600 – 700 miejsc siedzących w komfortowych warunkach. Będą to ławki i leżaki. Ogromny ekran zapewni wszystkim dobra widoczność – zapewniał Andrzej Kawecki. Projekt realizowany jest wspólnie z firmą Outdoor Cinema, miastem partnerskim Sopot oraz PKP Intercity. 

Wielkimi krokami zbliża się także 44. Międzynarodowy Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który rozpocznie się w Zakopanem 23 sierpnia. Jest to wielkie wydarzenie kulturalne, które od ponad czterdziestu lat odbywa się w stolicy Tatr i najstarszy festiwal folklorystyczny w Europie, niepowtarzalny z racji formuły konkursowej. Zespoły folklorystyczne z całego świata przyjeżdżają do Zakopanego, by zaprezentować autentyczny folklor góralski, rywalizując jednocześnie o główne nagrody. Wydarzenie zostało objęte w tym roku patronatem honorowym Małżonki Prezydenta Pani Anny Komorowskiej.
Podczas Festiwalu odbywa się wiele interesujących imprez towarzyszących, m.in. Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Warsztaty Folklorystyczne, Festiwal Muzyki Łuku Karpat ”Wierchowe Nuty”, Dni Przewodnickie, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Koncert na Folkową Nutę.
Gwiazdą tegorocznego koncertu muzyki folkowej będzie Zespół ZAKOPOWER, obecnie najpopularniejszy w Polsce, zaś podczas koncertu Muzyka Łuku Karpat wystąpi polsko-ukraińska grupa folkowa ČAČI VORBA.
Głównymi nagrodami dla zespołów prezentujących się na festiwalu są brązowe, srebrne i złote ciupagi.
- W tym roku chcemy wszystkich zaskoczyć. Nagrody będą miały zupełnie inny wygląd za sprawą artystów z Podhala. Henryk Trebunia-Tutka wyrzeźbił ciupagi w szkle, natomiast Jan Ustupski wykonał piękne drewniane ramy. Chcemy w ten sposób pokazać możliwości twórcze naszych rodzimych artystów – wyjaśniał dyrektor Andrzej Kawecki.

Przed nami także akcja „Czyste Tatry”, o której już informowaliśmy w naszym serwisie. Będzie to największe sprzątanie Tatr w historii. W sobotę 30 czerwca punktualnie o godz. 15:00 na wszystkich wierzchołkach polskich Tatr dopuszczonych do ruchu turystycznego stanie  blisko tysiąc wolontariuszy wyposażonych w specjalne worki oraz plecaki na śmieci. Schodząc w dół będą oni zbierać wszystkie odpadki z terenu parku narodowego. Celem akcji jest rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród Polaków oraz szeroko zakrojona akcja edukacyjna.

Wkrótce będziemy informować o kolejnych zakopiańskich atrakcjach, których na pewno nie zabraknie przez cały czas trwania wakacji pod Tatrami.


Miedzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.pdf

Kino Letnie.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.