PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Pomnik Grunwaldzki przeniesiony

Poniedziałek, 25 czerwca 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

Fot. Archiwum Biura Promocji Miasta ZakopanegoW piątek rano, w związku z modernizacją zakopiańskiego Parku Miejskiego oraz Placu Niepodległości, przeniesiony został na nowe miejsce Pomnik Grunwaldzki. Ustawiony został już cokół. Natomiast w trakcie prac w parku pod pomnikiem znaleziono metalową tubę z aktem erekcyjnym. W dokumencie wymienieni się inicjatorzy, fundatorzy i budowniczowie pomnika.


Pierwszy z dokumentów ma ponad sto lat, drugi pochodzi z okresu po II wojnie światowej, gdy ponownie stawiano pomnik rozebrany przez Niemców. Po przenosinach na Plac Niepodległości trafią tam także akty erekcyjne.

Pomnik Grunwaldzki powstał z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Inicjatywę jego budowy wysunął ówczesny prezes Związku Górali Franciszek Pawlica. Pomnik został odsłonięty 20 sierpnia 1911 r. na Zakopiańskim Rynku,  dziś jest to właśnie Plac Niepodległości. Projekt wykonał Wojciecha Brzega, materiał na pomnik podarował hr. Władysław Zamoyski, natomiast koszty pokryła gmina, Związek Górali i inni darczyńcy. 

W czasie II wojny światowej pomnik został z nakazu hitlerowców rozebrany.  Grupa zakopiańczyków zdołała jednak przechować dokumenty fundacyjne i elementy pomnika przez czas okupacji. Pomnik został ponownie ustawiony w 1948 r. w Parku Miejskim, ponieważ na dawnym miejscu po wojnie został postawiony pomnik żołnierzy radzieckich.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.