PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Świetne głosy, ciekawy program – koncert w kościele św. Krzyża w Zakopanem

Poniedziałek, 25 czerwca 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam Kitkowski20 czerwca melomani mieli wielką ucztę. W kościele św. Krzyża w Zakopanem wystąpił Kameralny Chór Uniwersytecki z Aberdeen (Wielka Brytania). W skład zespołu wchodzą studenci, pracownicy i przyjaciele wydziału muzycznego jednego z najstarszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii. 24 glosy pod dyrekcją znanego kompozytora młodego pokolenia – Paula Melora zabrzmiały pieśniami Charlesa Stanforda, Charlesa Parry’ego, Johna Ruttera i Williama Byrda.


Dyrygent jest walijskim kompozytorem, opisanym w New York Times jako "jeden z najważniejszych kompozytorów, którzy pojawili się w walijskiej muzyce chóralnej od czasów William Mathiasa. Jego motety, pieśni i cykle były wykonywane, transmitowane i rejestrowane przez artystów z całego świata. Skomponował utwór "Wherever You Are", na podstawie listów do i od żołnierzy służących w Afganistanie, śpiewany przez chór żon wojskowych.

Występ rozpoczął się czterema hymnami, celebrującymi diamentowy Jubileusz Królowej Elżbiety II. Utwory te chór wykonał kilkanaście dni temu w Londynie.

Bardzo dobre wykonanie motetów, psalmów i pieśni dopełnione było grą na organach Eda Jonesa. Trzeba przyznać, wbrew wielu opiniom, że kościół św. Krzyża ma dobry instrument o „francuskim” brzmieniu.

W ostatniej części koncertu chór zaśpiewał ludowe pieśni szkockie. Słuchacze długo oklaskiwali wykonawców z Anglii. Zespół odwzajemnił się wykonaniem pieśni na bis. Koncert był kolejnym wydarzeniem w ramach cyklu „Koncerty w Zakopanem – wiosna, lato 2012” poświęconym Tadeuszowi Brzozowskiemu w 25. rocznicę śmierci artysty. Organizatorem  koncertu było Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych. Zapraszamy na następne wydarzenia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.