PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Świetne głosy, ciekawy program – koncert w kościele św. Krzyża w Zakopanem

Poniedziałek, 25 czerwca 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam Kitkowski20 czerwca melomani mieli wielką ucztę. W kościele św. Krzyża w Zakopanem wystąpił Kameralny Chór Uniwersytecki z Aberdeen (Wielka Brytania). W skład zespołu wchodzą studenci, pracownicy i przyjaciele wydziału muzycznego jednego z najstarszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii. 24 glosy pod dyrekcją znanego kompozytora młodego pokolenia – Paula Melora zabrzmiały pieśniami Charlesa Stanforda, Charlesa Parry’ego, Johna Ruttera i Williama Byrda.


Dyrygent jest walijskim kompozytorem, opisanym w New York Times jako "jeden z najważniejszych kompozytorów, którzy pojawili się w walijskiej muzyce chóralnej od czasów William Mathiasa. Jego motety, pieśni i cykle były wykonywane, transmitowane i rejestrowane przez artystów z całego świata. Skomponował utwór "Wherever You Are", na podstawie listów do i od żołnierzy służących w Afganistanie, śpiewany przez chór żon wojskowych.

Występ rozpoczął się czterema hymnami, celebrującymi diamentowy Jubileusz Królowej Elżbiety II. Utwory te chór wykonał kilkanaście dni temu w Londynie.

Bardzo dobre wykonanie motetów, psalmów i pieśni dopełnione było grą na organach Eda Jonesa. Trzeba przyznać, wbrew wielu opiniom, że kościół św. Krzyża ma dobry instrument o „francuskim” brzmieniu.

W ostatniej części koncertu chór zaśpiewał ludowe pieśni szkockie. Słuchacze długo oklaskiwali wykonawców z Anglii. Zespół odwzajemnił się wykonaniem pieśni na bis. Koncert był kolejnym wydarzeniem w ramach cyklu „Koncerty w Zakopanem – wiosna, lato 2012” poświęconym Tadeuszowi Brzozowskiemu w 25. rocznicę śmierci artysty. Organizatorem  koncertu było Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych. Zapraszamy na następne wydarzenia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.