PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Koncert na finał w „Jasnym Pałacu”

Wtorek, 2 października 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Marek Zaniewski„Jasny Pałac” oświetlony podwójnym rozbłyskiem, lampy odbijają się w kryształowych lustrach. Neobarokowy wystrój wnętrza idealnie nadaję się na wieczorną muzykę. Czas na koncert kameralny, kończący obchody 25. rocznicy śmierci Tadeusza Brzozowskiego. Na widowni kilkadziesiąt osób, w większości zakopiańscy bywalcy spotkań muzycznych. Na scenie młodzi wykonawcy z Wielkiej Brytanii, kryjący się pod nazwą The Robertson Ensemble.


Reprezentują różne uczelnie muzyczne, ale połączyli siły, by przyjechać na krótkie tournee po Polsce – odwiedzą Zakopane i Kraków. Jak sami przyznali, koncertują w naszym kraju pierwszy raz.

Na początek muzycy wykonali utwór Karola Szymanowskiego - Koncert smyczkowy nr 1, op.37. Od pierwszych nut słychać było dobre brzmienie kwartetu i panowanie nad materią kompozycji. Drugą propozycją muzycznego wieczoru była kompozycja Zoltana Kodály – Duet na skrzypce i wiolonczelę, op.7. I tu wspaniały popis gry na skrzypcach Fiory Robertson, liderki zespołu. Kompozycja mało znana, choć dość znanego węgierskiego kompozytora XX wieku.

W przerwie były ciekawe rozmowy o Tadeuszu Brzozowskim i jego fascynacji muzyką klasyczną, a także o jego bywaniu w różnych artystycznych gremiach. Wiele osób wyrażało swój podziw dla umiejętności młodych artystów z Anglii.

W drugiej części koncertu usłyszeliśmy fragmenty kompozycji Prokofiewa „Wizje ulotne” oraz Walc E moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Jo Yee Cheung. I tym razem piękne, odważne granie na fortepianie, połączone z przemyślaną interpretacją. I na koniec kwartet smyczkowy brawurowo wykonał kompozycję kwartet smyczkowy nr 2, op.36 Benjamina Brittena – uchodzącego za najlepszego współczesnego kompozytora Anglii.

Podziękowania po koncercie trwały długie chwile. Przeplatane były wręczaniem kwiatów. A potem pamiątkowe zdjęcie i zespół podążył do Krakowa, na dalszą część wojaży po Polsce. Życzymy powodzenia.

Szkoda, że na koncercie nie było przedstawicieli szkół zakopiańskich, szczególnie artystycznych. Może następnym razem?

Organizatorem wszystkich wydarzeń rocznicowych było Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych, a partnerami: Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury oraz Grand Nosalowy Dwór. Głównym sponsorem koncertów i innych wydarzeń artystycznych od wielu lat jest firma ubezpieczeniowa UNIQA – przedstawicielstwo w Zakopanem. Natomiast patronat medialny sprawowali: Podhalański Serwis Informacyjny Watra.pl, Goral.info.pl, Informator kulturalny InfoGram, Radio Alex, www.org.tkn.pl.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.