PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Architektura Zakopanego w dwudziestoleciu międzywojennym

Sobota, 13 października 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Architektura Zakopanego w dwudziestoleciu międzywojennymWystawa prezentuje kierunki architektoniczne rozwijające się w Zakopanem i Tatrach Polskich od odzyskania niepodległości w listopadzie 1918 r. do wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 r. Architektura zakopiańska okresu międzywojnia to poszukiwania na granicy tradycji i nowoczesności.


Okres ten otwiera gmach Muzeum Tatrzańskiego, którego budowa rozpoczęta została w 1913 r., ale ukończona już po jej zakończeniu. Jest to więc ostatni budynek w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego, ale pojawiają się w jego architekturze oznaki architektury modernistycznej. Architektura zakopiańska okresu międzywojnia to właśnie poszukiwania na granicy tradycji i nowoczesności.

Na wystawie obejrzeć można fotografie przedstawiające pierwotny i współczesny wygląd budynków, a w niektórych wypadkach także reprodukcje projektów. Reprezentują one wszystkie nurty architektury obecne w tym czasie w Zakopanem, a więc styl zakopiański drugi, historyzm lat 20. (klasycyzm akademicki i styl dworkowy), funkcjonalizm i jego wolną odmianę — nowy regionalizm. Znaczna liczba obiektów to formy pośrednie, a więc zmodernizowany styl dworkowy, czy styl zakopiański drugi.

Architektura regionalna to oczywiście główny kierunek rozwijający się przez cały okres dwudziestolecia. Jej różnorodne propozycje to owoc twórczości takich architektów jak Franciszek Kotoński, Franciszek Kopkowicz, Stefan Meyer, Zygmunt Ostafin, Karol Stryjeński, Eugeniusz Wesołowski, czy Jan Witkiewicz Koszczyc. Ci sami architekci projektowali także budynki w stylu dworkowym jeżeli takie było oczekiwanie inwestorów. Architekturę nowoczesną, a więc funkcjonalizm, propagowali przede wszystkim Stanisława i Marian Wimmerowie. Wśród twórców zakopiańskiej architektury nie brak także architektów krakowskich, czy warszawskich: Józef Gałęzowski, Anna i Aleksander Kodelscy, Wacław Krzyżanowski, Wacław Nowakowski, Arseniusz Romanowicz, Władysław Stokowski, Jacek Szwemin, Zygmunt Kalinowski, Karol Siciński, Wacław Weker. W prezentowanym okresie w Zakopanem powstało wiele znaczących budowli, które zwłaszcza obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem historyków architektury oraz wielkiej rzeszy miłośników naszego miasta.

Wystawę opracował Zbigniew Moździerz, autorem zdjęć i reprodukcji jest Dawid Moździerz.


Architektura Zakopanego w dwudziestoleciu międzywojennym

12 października 2012 - 6 stycznia 2013

Muzeum Stylu Zakopiańskiego
im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba

Zakopane, ul. Kościeliska 18

czynne: środa – sobota 9.00-17.00, niedziela 9.00-15.00

www.muzeumtatrzanskie.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.