PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Jubileusz 15-lecia chóru "Turliki"

Wtorek, 30 października 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaChór „Turliki” świętował jubileusz 15-lecia swojego istnienia. Z tej okazji w Zakopanem zorganizowane zostały dwa koncerty, odprawiona została także Msza św. w kościele św. Krzyża. Chór powstał w 1997 r. Od tego czasu śpiewają w nim kolejne pokolenia, ciągle wzbudzając zachwyt publiczności – nie tylko zakopiańskiej, bo chór systematycznie koncertuje w wielu krajach Europy.


Pierwszy występ 160-osobowego chóru pod dyrekcją Ewy Sterczyńskiej miał miejsce 6 czerwca 1997 podczas Mszy świętej na stadionie pod Wielką Krokwią w Zakopanem z udziałem papieża Jana Pawła II. Zaśpiewał wówczas w pieśń "Syćka se Wom zycom", która od tego czasu często towarzyszyła spotkaniom papieża z Polakami.

W składzie chóru śpiewają głównie dziewczęta, w wieku od lat 5 do 25. Prowadzony jest przez mgr Ewę Sterczyńską. Zajęcia z emisji głosu prowadzi prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska. Chór wykonuje utwory z zakresu muzyki chóralnej na głosy równe, muzykę rozrywkową opracowaną na tego typu zespoły oraz utwory regionalne, charakterystyczne dla regionu zakopiańskiego, a także tańczy. Koncertował w następujących krajach Europy: Francja, Hiszpania, Niemcy, Węgry, Włochy, Słowacja, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Grecja, Bułgaria, Turcja, Austria, w tym także w Watykanie oraz prawie w całej Polsce, brał także udział kongresie Polskiej Federacji Pueri Cantores. W 2006 i 2009 roku nagrał m.in. płytę z góralskimi kolędami.

Podczas Koncertu Jubileuszowego w kościele św. Krzyża wystąpił aktualny skład chóru, a także gościnnie byłe jego członkinie. Dyrygowała prof. Elżbieta Wtorkowska. W repertuarze przygotowanym na ten wieczór znalazły się m.in. utwory T. Sygietyńskiego, melodie ludowe z różnych stron świata i klika współczesnych rozrywkowych kompozycji.

Jubileusz był okazją, by podziękować wszystkim, którzy na różne sposoby wspierają działalność chóru. Jako wyraz wdzięczności otrzymali oni pamiątkowe dzwoneczki w kształcie serca. Gratulacje, życzenia i nagrodę dla chóru przekazał z kolei burmistrz Janusz Majcher. Dziewczęta z chóru dziękowały pracującej z nimi z wielkim zaangażowaniem Ewie Sterczyńskiej oraz wspierającej ją prof. Elżbiecie Wtorkowskiej.  

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.