PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Jubileusz 15-lecia chóru "Turliki"

Wtorek, 30 października 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaChór „Turliki” świętował jubileusz 15-lecia swojego istnienia. Z tej okazji w Zakopanem zorganizowane zostały dwa koncerty, odprawiona została także Msza św. w kościele św. Krzyża. Chór powstał w 1997 r. Od tego czasu śpiewają w nim kolejne pokolenia, ciągle wzbudzając zachwyt publiczności – nie tylko zakopiańskiej, bo chór systematycznie koncertuje w wielu krajach Europy.


Pierwszy występ 160-osobowego chóru pod dyrekcją Ewy Sterczyńskiej miał miejsce 6 czerwca 1997 podczas Mszy świętej na stadionie pod Wielką Krokwią w Zakopanem z udziałem papieża Jana Pawła II. Zaśpiewał wówczas w pieśń "Syćka se Wom zycom", która od tego czasu często towarzyszyła spotkaniom papieża z Polakami.

W składzie chóru śpiewają głównie dziewczęta, w wieku od lat 5 do 25. Prowadzony jest przez mgr Ewę Sterczyńską. Zajęcia z emisji głosu prowadzi prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska. Chór wykonuje utwory z zakresu muzyki chóralnej na głosy równe, muzykę rozrywkową opracowaną na tego typu zespoły oraz utwory regionalne, charakterystyczne dla regionu zakopiańskiego, a także tańczy. Koncertował w następujących krajach Europy: Francja, Hiszpania, Niemcy, Węgry, Włochy, Słowacja, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Grecja, Bułgaria, Turcja, Austria, w tym także w Watykanie oraz prawie w całej Polsce, brał także udział kongresie Polskiej Federacji Pueri Cantores. W 2006 i 2009 roku nagrał m.in. płytę z góralskimi kolędami.

Podczas Koncertu Jubileuszowego w kościele św. Krzyża wystąpił aktualny skład chóru, a także gościnnie byłe jego członkinie. Dyrygowała prof. Elżbieta Wtorkowska. W repertuarze przygotowanym na ten wieczór znalazły się m.in. utwory T. Sygietyńskiego, melodie ludowe z różnych stron świata i klika współczesnych rozrywkowych kompozycji.

Jubileusz był okazją, by podziękować wszystkim, którzy na różne sposoby wspierają działalność chóru. Jako wyraz wdzięczności otrzymali oni pamiątkowe dzwoneczki w kształcie serca. Gratulacje, życzenia i nagrodę dla chóru przekazał z kolei burmistrz Janusz Majcher. Dziewczęta z chóru dziękowały pracującej z nimi z wielkim zaangażowaniem Ewie Sterczyńskiej oraz wspierającej ją prof. Elżbiecie Wtorkowskiej.  

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.