PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Premiera filmu "Śpiew Górali Podhalańskich"

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Regina Watycha29 listopada w restauracji „U Wnuka” odbyła się premiera filmu "Śpiew Górali Podhalańskich", który został zrealizowany przez Podhalański Serwis Informacyjny WATRA z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to kolejna część cyklu poświęconego kulturze Skalnego Podhala, obejmującego do tej pory filmy: „Podhalańskie instrumenty pasterskie”, „Muzyka Skalnego Podhala” i "Taniec górali podhalańskich".


- Film „Śpiew górali podhalańskich” ma służyć udokumentowaniu i zarchiwizowaniu śpiewu, jako unikalnego zjawiska kultury ludowej, a poprzez jego popularyzację odpowiadać potrzebom edukacyjnym w tym zakresie. Znajomość tradycyjnego śpiewu jest podstawą do zachowania innych elementów kultury góralskiej: muzyki w tradycyjnym kontekście i obyczajowości związanej z tradycyjnymi obrzędami i zabawą – wyjaśnia autor scenariusza, instrumentalista i nauczyciel muzyki góralskiej Krzysztof Trebunia-Tutka, z którym firma WATRA współpracowała także przy realizacji wcześniejszych projektów.
- Ciągle za mało jest profesjonalnych instruktorów i kierowników zespołów, którzy mogliby przekazać pełną wiedzę i umiejętności młodym śpiewakom. Niestety, rzadko mają oni bezpośredni kontakt ze starszymi, wybitnymi mistrzami śpiewu i jak dotąd, nie udawało się ich utrwalić w formie audio-wizualnej – dodaje. 

Krzysztof Trebunia-Tutka w filmie przedstawia oryginalny repertuar, cechy muzyczne i wykonawcze, które stanowią o niepowtarzalnym charakterze śpiewu podhalańskiego. Omawia śpiew pasterski i obrzędowy, grupowy i „do tańca” oraz towarzyszące mu góralskie nuty, przedstawia dawnych mistrzów i współczesnych wykonawców, także muzyki inspirowanej góralskim folklorem.

W filmie wykorzystano ciekawe materiały archiwalne z festiwali, przeglądów i innych wydarzeń, które ukazują bogactwo kultury regionu Podhala. Do projektu zostali zaproszeni wybitni śpiewacy podhalańscy na czele z laureatami ogólnopolskich konkursów śpiewu i kierownikami zespołów regionalnych. Natomiast perełką jest chociażby nagranie odtworzonej z woskowych wałków pieśń wykonanej przez Jana Krzeptowskiego Sabałę syna z 1904 r. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN.

Filmowi na płycie DVD towarzyszy książeczka z tekstami na temat śpiewu podhalańskiego autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki z unikalnymi zdjęciami ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Całość ukaże się wraz z jednym z najbliższych numerów kwartalnika "Tatry".

Realizacja: Maciej Stasiński - Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Scenariusz i prowadzenie: Krzysztof Trebunia-Tutka

Konsultacja naukowa: dr Stanisława Trebunia-Staszel UJ

Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy projektu:

Tatrzański Park Narodowy

Biuro Promocji Zakopanego

Urząd Miasta Zakopane - Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego

Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Instytut Sztuki PAN

Patronat medialny:

Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kwartalnik TPN "Tatry"


Podhalański Serwis Informacyjny WATRA dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji filmu i jego promocji: wykonawcom, osobom, które udostępniły archiwalne zdjęcia i nagrania, partnerom projektu, patronom medialnym, Małgorzacie Wonuczce Wnuk za przygotowanie premiery, firmie Future Tech Marcina Słodyczki za obsługę techniczną oraz Reginie Watycha i Piotrowi Kycowi za foto-relację z wydarzenia. Dziękujemy również wszystkim za obecność!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.