PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Premiera filmu "Śpiew Górali Podhalańskich"

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Regina Watycha29 listopada w restauracji „U Wnuka” odbyła się premiera filmu "Śpiew Górali Podhalańskich", który został zrealizowany przez Podhalański Serwis Informacyjny WATRA z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to kolejna część cyklu poświęconego kulturze Skalnego Podhala, obejmującego do tej pory filmy: „Podhalańskie instrumenty pasterskie”, „Muzyka Skalnego Podhala” i "Taniec górali podhalańskich".


- Film „Śpiew górali podhalańskich” ma służyć udokumentowaniu i zarchiwizowaniu śpiewu, jako unikalnego zjawiska kultury ludowej, a poprzez jego popularyzację odpowiadać potrzebom edukacyjnym w tym zakresie. Znajomość tradycyjnego śpiewu jest podstawą do zachowania innych elementów kultury góralskiej: muzyki w tradycyjnym kontekście i obyczajowości związanej z tradycyjnymi obrzędami i zabawą – wyjaśnia autor scenariusza, instrumentalista i nauczyciel muzyki góralskiej Krzysztof Trebunia-Tutka, z którym firma WATRA współpracowała także przy realizacji wcześniejszych projektów.
- Ciągle za mało jest profesjonalnych instruktorów i kierowników zespołów, którzy mogliby przekazać pełną wiedzę i umiejętności młodym śpiewakom. Niestety, rzadko mają oni bezpośredni kontakt ze starszymi, wybitnymi mistrzami śpiewu i jak dotąd, nie udawało się ich utrwalić w formie audio-wizualnej – dodaje. 

Krzysztof Trebunia-Tutka w filmie przedstawia oryginalny repertuar, cechy muzyczne i wykonawcze, które stanowią o niepowtarzalnym charakterze śpiewu podhalańskiego. Omawia śpiew pasterski i obrzędowy, grupowy i „do tańca” oraz towarzyszące mu góralskie nuty, przedstawia dawnych mistrzów i współczesnych wykonawców, także muzyki inspirowanej góralskim folklorem.

W filmie wykorzystano ciekawe materiały archiwalne z festiwali, przeglądów i innych wydarzeń, które ukazują bogactwo kultury regionu Podhala. Do projektu zostali zaproszeni wybitni śpiewacy podhalańscy na czele z laureatami ogólnopolskich konkursów śpiewu i kierownikami zespołów regionalnych. Natomiast perełką jest chociażby nagranie odtworzonej z woskowych wałków pieśń wykonanej przez Jana Krzeptowskiego Sabałę syna z 1904 r. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN.

Filmowi na płycie DVD towarzyszy książeczka z tekstami na temat śpiewu podhalańskiego autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki z unikalnymi zdjęciami ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Całość ukaże się wraz z jednym z najbliższych numerów kwartalnika "Tatry".

Realizacja: Maciej Stasiński - Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Scenariusz i prowadzenie: Krzysztof Trebunia-Tutka

Konsultacja naukowa: dr Stanisława Trebunia-Staszel UJ

Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy projektu:

Tatrzański Park Narodowy

Biuro Promocji Zakopanego

Urząd Miasta Zakopane - Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego

Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Instytut Sztuki PAN

Patronat medialny:

Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kwartalnik TPN "Tatry"


Podhalański Serwis Informacyjny WATRA dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji filmu i jego promocji: wykonawcom, osobom, które udostępniły archiwalne zdjęcia i nagrania, partnerom projektu, patronom medialnym, Małgorzacie Wonuczce Wnuk za przygotowanie premiery, firmie Future Tech Marcina Słodyczki za obsługę techniczną oraz Reginie Watycha i Piotrowi Kycowi za foto-relację z wydarzenia. Dziękujemy również wszystkim za obecność!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VIIISpinka góralska VIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.