PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Władysław Trebunia-Tutka – wspomnienie

Poniedziałek, 10 grudnia 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Anna Karpiel-SembereckaNie byłem u Ciebie, Władysławie w te dni ostatnie... Przekładaliśmy z synem Krzysztofem spotkanie kilka razy, na lepsze dni. Chylę przed Tobą ceperskie czoło, uznając żeś był góralem z krwi i kości, żeś był artystą wielkiego formatu. Była w Tobie siła tradycji i delikatność przekazu, była w Tobie wiara w chrześcijańskie wartości i piękna dusza artysty.


Niejeden raz słuchałem Twojego „artystycznego wyznania” w sens ludzkiego zywobycia. Żyłeś Władysławie w przekonaniu, że sztuka zmienia i człowieka i świat na lepsze. To przekonanie zostało w Twoim charyzmatycznym graniu.

Muzyka, malarstwo, gazdówka i rodzina – wydaje się światem małym, ale nic bardziej mylnego. Ta umiejętność bycia cłekiem z pod Giewontu – gazdą, ojcem, dziadkiem, a jednocześnie artystą poszukującym i podróżującym w świat, zdarza się nieczęsto. W Tobie góralska dziedzina i sztuka wysoka synergicznie istniały.

Nie zapytałem Cię o wiele spraw, ale dałeś mi „korepetycje” z myślenia o Podhalu, jak o Ziemi Obiecanej. W muzyce Trebuniów-Tutków, w Twoim graniu i śpiewaniu odkryłem na nowo góralski świat, opiewany w twórczości Tetmajera i Kasprowicza, za to jestem Ci wdzięczny.

Zaliczyć Cię trzeba do plejady wybitnych góralskich muzyków, którzy odtwarzali Sabałową i Bartusiowi nutę, a tworzyli z Karpielami, Chotarskimi, Maśniakami własny artystyczny wizerunek. Wpisać Cię trzeba w panteon polskich malarzy przełomu XX i XXI wieku, którzy osiągnęli własny – rozpoznawalny - styl.

I najważniejsze, byłeś człowiekiem skromnym, który więcej przekazywał swoim „nie mówieniem”, niż niejeden głośnym udowadnianiem swoich racji.

Odszedłeś za Niebieską Grań..., a nam pozostała góralska siła wyrażona pędzlem na płótnie i smyczkiem na strunach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.