PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Lutnictwo Podhalańskie. Ciągłość tradycji

Poniedziałek, 17 grudnia 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka14 grudnia w Galerii Sztuki XX w. w willi Oksza odbył się wernisaż wystawy "Lutnictwo Podhalańskie. Ciągłość tradycji" oraz promocja książki o tym samym tytule autorstwa Wojciecha Malawskiego.


Zarówno wystawa jak i publikacja to efekt projektu zrealizowanego przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenie Liber Pro Arte, Konteksty oraz Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Projekt został dofinansowany z funduszów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę otworzyła dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak oraz Wojciech Malawski.

- Wystawa Lutnictwo Podhalańskie – Ciągłość Tradycji to spojrzenie do wnętrza świata lutniczej pracowni - miejsca gdzie powstają instrumenty. Spotkanie ze skrzypcami – tak ważnym elementem lokalnej tradycji, a przede wszystkim z ludźmi, którzy je tworzą - wyjaśnia Wojciech Malawski.
- Natomiast publikacja „Lutnictwo Podhalański – ciągłość tradycji” to album, katalog, zbiór tekstów wprowadzających w historię lutnictwa pod Tatrami, a także próba głębszej antropologicznej refleksji nad tradycją i tożsamością wokół niej budowaną. - dodaje.

Wystawa w willi Oksza będzie czynna do 27 stycznia 2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.