PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

IV Memoriał Artystyczny Jana Fudali

Wtorek, 18 grudnia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Krzysztof JędrzejowskiPonad 30. młodych góralskich tancerzy rywalizowało w sobotę w zakopiańskim „Jasnym Pałacu” podczas IV Memoriału Artystycznego Jana Fudali. Ten podhalański artysty tragicznie zmarł w 2008 r.


"Memoriał Artystyczny jest żywym pomnikiem Jana Fudali budowanym przez dzieci i młodzież. To szlachetna rywalizacja w dyscyplinach artystycznych szczególnie umiłowanych przez niego”. – mówił otwierając imprezę, dyrektor Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem, Krzysztof Jędrzejowski.

Honorowy patronat nad imprezą objęła rodzina Fudalów, wdowa po artyście Lubomira Fudala oraz córka Katarzyna z mężem.

Podczas wydarzenia uczczono także pamięć zmarłego 3 grudnia bieżącego roku wybitnego artysty, muzyka Władysława Trebunii – Tutki, który razem z Fudalą zakładał zespół Zornica w zakopiańskiej „Jutrzence” gdzie kształcił młodych muzykantów. 
 
Podczas Memoriału, góralska młodzież rywalizowała w konkursie tańca góralskiego, w wykonywaniu którego Fudala był niekwestionowanym mistrzem. Konkursowi przyglądała się komisja artystyczna w składzie:  przewodniczący Krzysztof Trebunia – Tutka – muzyk, architekt, lider i założycie zespołu Trebunie-Tutki, regionalista, wybitny znawca muzyki podhalańskiej i tradycji tego regionu. Maria Stoch – regionalista, znawczyni góralskiej obrzędowości, wieloletnia członkini Związku Podhalan oraz Helena Buńda – regionalistka, kierownik ds. promocji Tatrzańskiej Agencji, instruktorka tańca góralskiego.

Pierwsze miejsce zajęła para: Jakub Kluś i Sylwia Puchała,
Miejsce drugie zajęli: Daniel Strama i Patrycja Gał,
Trzecie miejsce zajęli: Maciej Szczecina i Dorota Stachoń.

6 stycznia 2013 roku minie piąta rocznica tragicznej śmierci Jana Fudali - nauczyciela, trenera sportowego, tancerza, poety, satyryka, malarza, organizatora zespołów regionalnych oraz twórcy muzeum kultury zagórzańskiej i wołoskiej.

Jan Fudala urodził się w roku 1951 w Dobrzykowicach koło Wrocławia. Ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, później Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. W czasie Akademickich Mistrzostw Świata w Szwajcarii w 1973 roku zdobył złoty i srebrny medal w biegach narciarskich. Miał także szereg innych osiągnięć sportowych.

W czasie studiów w Krakowie, wspólnie z Franciszkiem Bachledą-Księdzulorzem i Andrzejem Gąsienicą-Makowskim, założył grupę poetycką "Juhasi" piszącą wyłącznie gwarą góralską.

Fudala zagrał w kilku filmach, m.in. "Legenda Tatr", "Ród Gąsieniców", "Nuty moje nuty". Jest także autorem kilku tomików poetyckich i satyrycznych m.in. "Śrybelny miesiącku", "Wiersze gorczańskie", "Gdzie Rzym, gdzie Krym, gdzie Fudala", oraz "Nieszczęśnicy - zbójecki humor". Wydał także książki: "Gawędziołki o Profesorze Tischnerze" oraz "Kto się cieszy, ten nie grzeszy".

Fudala namalował sporo obrazów na szkle o tematyce regionalnej. W latach 2000-2007 był dyrektorem Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.

Za działalność artystyczną i sportową Jan Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ostatnią nagrodą, odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci, jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.

Organizatorem Artystycznego Memoriału Jana Fudali jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem. Nagrody ufundowali: rodzina Fudalów, Tatrzański Park Narodowy oraz Starostwo Powiatowe w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.