PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Jubileusz i wernisaż wystawy Mieczysława Króla-Łęgowskiego

Poniedziałek, 28 stycznia 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW piątek w Galerii Władysława Hasiora otwarta została jubileuszowa wystawa prac Mieczysława Króla-Łęgowskiego – zakopiańskiego kowala, rzeźbiarza, poety ludowego, spinkarza i kolekcjonera. Prezentuje ona rzeźby wykonane przez artystę z użytkowych przedmiotów kowalskiej roboty, które z fantazją zespolił w postaci podhalańskich kowali, zbójników, muzykantów, tańczące pary, słynnych sportowców, a także sylwetki zwierząt. Towarzyszą im dawne narzędzia z kuźni i kute przedmioty pochodzące z jego zbiorów.


- Mieczysław Król-Łęgowski już od dzieciństwa wiele czasu spędzał w kuźni swojego dziadka  Jana Guta Śliwki na Misiagach w Poroninie, później terminował w tej kuźni, a w 2000 r. otrzymał po zmarłym dziadku narzędzia i wyroby kowalskie, które przyjął pod swój dach i postanowił je ocalić. Dał im nowe życie, wykonując z nich rzeźby. Wybraliśmy na obchody jubileuszu właśnie tę część twórczości artysty, ponieważ tym zajmuje się do dnia dzisiejszego – mówiła podczas wernisażu Anna Kozak, która przygotowała wystawę. 

Na otwarcie wystawy bardzo licznie przybyli znajomi i przyjaciele artysty, dyrektor Muzeum Tatrzanskiego Anna Wende-Surmiak oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu, którzy z okazji jubileuszu złożyli mu życzenia i gratulacje. Natomiast Mieczysław Król-Łęgowski dziękował wszystkim, którzy przybyli i którzy go wspierają w jego pasjach i pomagają w chorobie: rodzinie, przyjaciołom, lekarzom oraz fundacji. Szczególne podziękowania złożył żonie. 

Wernisaż uświetnili góralscy muzykanci na czele z Janem Karpielem-Bułecką, a jubileuszowy tort przygotowała cukiernia Samanta.


 

Mieczysław Król-Łęgowski urodził się 18 sierpnia 1951 roku w Zakopanem. Tu uczęszczał do szkoły podstawowej, a następnie kontynuował naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu.

Początek działalności artystycznej Mieczysława Króla-Łęgowskiego przypadł na rok 1978 i związany był ze stolarstwem i rzeźbieniem w drewnie. W 1983 roku został przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Równolegle z pracami stolarskimi i rzeźbieniem Mieczysław Król-Łęgowski zaczął pisać wiersze w gwarze podhalańskiej. Zaprezentował je publicznie po raz pierwszy w czasie stanu wojennego, na Posiadach w Biołej Izbie – cyklicznych spotkaniach, organizowanych przez Związek Podhalan w Zakopanem.

W 1999 roku Mieczysław Król-Łęgowski ciężko zachorował. Walka z chorobą i wynikające z niej osłabienie przerwały wymagające wysiłku fizycznego dotychczasowe Jego zajęcia. Wówczas nie zrezygnował z pracy, zaczął wytwarzać metalowe spinki – ozdoby koszul góralskich.

W 2001 roku rozpoczął się nowy okres w twórczości Mieczysława Króla-Łęgowskiego. Z podków, łańcuchów, trzóseł od pługów, zawiasów do drzwi, gwoździ, śrub, motyk, kowadeł, wideł itp., pochodzących z kuźnia dziadka Jana Guta Śliwki, przy pomocy techniki kucia na zimno i spawania, zaczął tworzyć pełne lekkości i ruchu, oryginalne i zaskakujące pomysłowością rzeźby. Dobre wyczucie formy pozwoliło Artyście przeistaczać dawne narzędzia i kowalskie wyroby w postaci podhalańskich kowali, zbójników, muzykantów, słynnych sportowców – głównie narciarzy, postaci Świętej Rodziny przy betlejemskim żłóbku, w tańczące pary, anioły, a także zwierzęta.

Mieczysław Król-Łęgowski pokazywał swe prace na wielu wystawach zbiorowych, głównie na terenie Podhala. Trzy indywidualne wystawy prac Artysty miały miejsce w Zakopanem w roku 2003, 2005 i 2007. Brał również udział w konkursach twórczości ludowej, organizowanych na terenie Małopolski, w których był wyróżniany.

Prace Mieczysława Króla-Łęgowskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Muzeum Wsi Radomskiej, a także w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Opracowała Anna Kozak

Wystawa czynna do 7 kwietnia 2013
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18b
czynna: środa – sobota 11-18, niedziela 9-15
www.muzeumtatrzanskie.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.