PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Lekcja Powstania Styczniowego

Piątek, 1 lutego 2013 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycDzień 31 stycznia 2013 to ostatni dzwonek na wspomnienie Powstania Styczniowego, albowiem mija 150.rocznica tego wielkiego zrywu niepodległościowego narodu polskiego. „Zadzwoniło” w zakopiańskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie na „lekcję” jak to zazwyczaj po dzwonku bywa zaprosiła mieszkańców dyrektor Bożena Gąsienica. Gościem Czwartku Literackiego był Tomasz Łubieński, prozaik, dramaturg, eseista, redaktor naczelny miesięcznika „Nowe Książki”. Temat spotkania ”Lekcja Powstania Styczniowego”.


W czasie kiedy w wypowiedziach obecnych polityków na temat powstania nie słyszy się prawie w ogóle nazwy państwa przeciwko któremu powstał naród polski, takie spotkania są potrzebne. Uświadamiają nam potrzebę ciągłej refleksji nad naszą historią i sensem powstań przeciwko Rosji i innym zaborcom . Jest w tej refleksji miejsce dla bohaterów i ludzi małych. Jest i gorycz klęski za którą zapłaciły krwią tysiące naszych rodaków. Czy my to jeszcze rozumiemy? Czy chcemy pamiętać? Mamy taki obowiązek, bez względu na naszą ocenę historycznych wydarzeń.

Dlatego spotkanie z Tomaszem Łubieńskim było bardzo cenne, za co należy podziękować dyrekcji miejskiej biblioteki.

Tomasz Łubieński debiutował w 1955 r. poezją w „Dziś i Jutro”. Swoje utwory publikował w „Twórczości”, „Współczesności”, a także czasopismach emigracyjnych m.in.: „Zeszytach Literackich” i „Aneksie”. Od 1979 r. publikował w czasopiśmie „Res Publica” (którego był współzałożycielem), wychodzącym najpierw poza cenzurą w II obiegu wydawniczym (1979-1981), a po przerwie od 1987 oficjalnie. Od 2001 wraz z Kazimierą Szczuką i Witoldem Beresiem, a następnie z Kingą Dunin i Pawłem Duninem–Wąsowiczem prowadził w programie 1 TVP magazyn kulturalny „Dobre książki”.Bić się czy nie bić?”, „Bohaterowie naszych czasów”, „Porachunki sumienia”, czy „Ćwiczenia z aniołem” to zaledwie kilka z pośród kilkudziesięciu jego opublikowanych dzieł.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XVIIISpinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
    260 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.