PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Kościelisko. Zarys rozwoju miejscowości

Wtorek, 5 lutego 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka29 stycznia w Białej Izbie Związku Podhalan Oddział Zakopane odbyła się promocja książki Mieczysława Jasińskiego „Kościelisko. Zarys rozwoju miejscowości do roku 1918”, którą poprowadziła dr Małgorzata Wonuczka-Wnuk. Autor przygotował na tę okazję ciekawą prezentację wprowadzającą do lektury. Opowiadał o pracy nad publikacją, która trwała blisko trzy lata. Prezentował także unikalne dokumenty, fotografie i ciekawostki z historii Kościeliska.


Kościelisko wreszcie doczekało się historycznej monografii. Z pewnością wiele ciekawych informacji znajdą w niej nie tylko mieszkańcy tej miejscowości i turyści, ale także wszyscy miłośnicy historii Podhala.

- Książka „Kościelisko. Zarys rozwoju miejscowości do roku 1918” to pierwsza częścią monografii tej miejscowości. Została ona oparta o mało znane dokumenty źródłowe. Zamieszczono w niej 150 zdjęć, dokumentów i map, większość z nich nie była dotąd publikowana - wyjasniał Mieczysław Jasiński.

Mieczysław Jasiński w swojej publikacji ukazuje drogę rozwoju wsi, która na początku była zespołem rozrzuconych po polanach osad, następnie funkcjonowała jako część Zakopanego, aż w końcu usamodzielniła się, stając się gminą z własną Szkołą Ludową, kościołem i parafią, a także popularną w całej Polsce miejscowością wypoczynkową. Autor stawia także ciekawe hipotezy o początkach Kościeliska i genezie jego nazwy, opisuje funkcjonowanie miejscowości oraz życie mieszkańców. O dwóch jego ciekawych aspektach: wyżywieniu i ziołolecznictwie osobne podrozdziały napisała Anna Nędza-Kubiniec.

Mieczysław Jasiński w Kościelisku mieszka od 1979 roku. Z wykształcenia jest historykiem. Pracował jako nauczyciel m.in. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Zakopanem oraz w Szkole Podstawowej w Kościelisku. Był także kustoszem Muzeum PTTK w Limanowej. Zajmował się działalnością turystyczną. Aktywnie działał w harcerstwie oraz w NSZZ „Solidarność”. W latach 1995 - 2009 był dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 3 w Zakopanem. Od września 2009 roku jest redaktorem portalu internetowego zakopianskibazar.pl.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.