PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Premiera filmu o Władysławie Zamoyskim

Środa, 27 lutego 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaWe wtorek w zakopiańskim kinie „Sokół” odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Władysław hrabia Zamoyski - Pan z Wielkopolski - Władca Tatr”. Film zrealizowała firma Sidma z Poznania we współpracy z Fundacją „Zakłady Kórnickie” oraz w ramach projektu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski. Wydarzenie to rozpoczęło cykl podhalańskich obchodów 160. rocznicy urodzin hr. Władysława Zamoyskiego.


- Film opowiada o człowieku i arystokracie, który żył dla Polski, dla Niej pracował, poświecił wszystkie przyjemności i oddał na koniec Narodowi to, co miał, co odziedziczył i zdobył. Chcieliśmy, aby był to hołd złożonym temu człowiekowi i Polakowi, który niczego nie pragnął dla siebie, a wszystkiego dla Ojczyzny i Polaków – wyjaśniali twórcy filmu, którzy wzięli udział w zakopiańskiej premierze: producentka Alina Mackiewicz oraz reżyser Janusz Sidor.

Twórcy filmu chcieli przybliżyć i scharakteryzować postać hrabiego Zamoyskiego, która nie zawsze jest przez Polaków pamiętana i doceniana. O jego dokonaniach opowiedzieli w filmie znawcy, historycy i badacze przeszłości.

Zdjęcia do filmu wykonane zostały przede wszystkim w Kórniku i Zakopanem. Wykorzystano w nim także zbiory ikonograficzne i dokumenty udostępnione przez Bibliotekę Kórnicką PAN. Ogromną wartością filmu są więc archiwalne teksty, listy i fotografie, mapy, a także ciekawostki, taki jak chociażby pamiątki Zamoyskiego z wypraw do Australii i Ameryki. Twórcy filmu współpracowali także z Tatrzańskim Parkiem Narodowym oraz Muzeum Tatrzańskim.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.