PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Nowości Jubileuszowego Festiwalu Folkloru

Wtorek, 16 kwietnia 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaMiędzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to prestiżowe wydarzenie kulturalne, jeden z najstarszych festiwali folklorystycznych w Europie. W tym roku odbędzie się on już po raz czterdziesty piąty, a jak zapowiadają organizatorzy, jubileuszowa edycja będzie miała wyjątkowy charakter. Warto więc już rezerwować czas w dniach 23 – 30 sierpnia, by móc uczestniczyć w tym wydarzeniu.


Jak zwykle zespoły folklorystyczne z różnych zakątków świata przyjadą do Zakopanego, by zaprezentować autentyczny folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. Zaproszonych zostało 12 zespołów z zagranicy. W konkursie wystąpi m.in: Gruzja, Cypr, Czechy, Teneryfa, Rosja i Chorwacja. Poza konkursem zaprezentuje się Indonezja oraz prawdopodobnie Benin.
- Zgłosiło się ponad 50 grup. Mniej więcej co roku zgłasza się ok. 50 – 60 zespołów z całego świata. Następnie nasza komisja je weryfikuje i wybiera. Staramy się, aby zaproszone zespoły były jak najbardziej różnorodne i ciekawe pod względem etnograficznym i muzycznym. Natomiast polskie zespoły zakwalifikują się podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Na pewno wśród nich będzie zespół z Podhala  – wyjaśnia Agnieszka Gąsienica-Giewont z Biura Promocji Zakopanego.

Festiwal ciągle się rozwija. Uczestnicy i publiczność mogą więc liczyć na wiele nowości. Zmienił się także regulamin i skład jury.
- Podtrzymujemy formułę konkursową, został natomiast zmodyfikowany regulamin. Uwzględnione zostały uwagi uczestników ubiegłorocznego festiwalu. Częściowo zmieniony został także skład jury. Jego przewodniczącą będzie dr Bożena Lewandowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponadto w tym roku tak zaplanowaliśmy spotkania i warsztaty, żeby był czas na refleksje nad tym, jak ten festiwal w przyszłości ma wyglądać – wyjaśniała dyrektor artystyczna festiwalu dr Stanisława Trebunia-Staszel.

W tym roku festiwal rozpocznie się w niezwykłym miejscu – w Tatrach nad Morskim Okiem, gdzie zaprezentują się przedstawiciele poszczególnych zespołów. Następnie tradycyjnie odbędzie się Msza św. ekumeniczna w kosciele pw. św. Krzyża i korowód ulicami Zakopanego.

Wśród wielu imprez towarzyszących zaplanowano interesujące warsztaty folklorystyczne.
- Duże zainteresowanie warsztatami w zeszłym roku świadczy o tym, że są ludzie w naszym środowisku, którzy chcą twórczo rozwijać rodzimą tradycję. W tym roku warsztaty będą stać pod znakiem sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. Ich bohaterem będzie artysta z Poronina Henryk Trebunia-Tutka, który zajmuje się rzeźbą na szkle – informuje dr Stanisława Trebunia-Staszel. -  Jest to jedyna osoba, która uprawia tę regionalną dziedzinę sztuki i mamy nadzieje, że może wśród uczestników warsztatów znajdzie się ktoś, kto podejmie się kontynuacji tego rzemiosła – dodaje. Przypomnijmy, że w zeszłym roku to właśnie Henryk Trebunia-Tutka wykonał szklane ciupagi, którymi nagrodzono laureatów festiwalu.

Kolejnym ciekawym wydarzeniem będą posiady zatytułowaliśmy „Tradycje rodowe”, których gospodarzem będzie rodzina Trebuniów-Tutków. Zostaną one dedykowane śp. Władysławowi Trebuni-Tutce, znanemu podhalańskiemu malarzowi i muzykantowi, który zmarł w grudniu 2012 roku. Wpłynęło także ponad 30 rekomendacji popierających inicjatywę, by konkurs kapel i instrumentalistów ludowych przyjął imię Władysława Trebuni-Tutki. Z zespołem Trebunie-Tutki spotkamy się również podczas koncertu „Na Folkową Nutę”, a będzie on poprzedzony występem młodej utalentowanej wokalistki z Podhala Agaty Siemaszko - laureatki warszawskiego festiwalu „Nowa tradycja”. Ze względu na jubileuszowy charakter festiwalu koncert Trebuniów-Tutków utrzymany będzie w konwencji widowiska ukazującego proces odkrywania góralszczyzny dla polskiej kultury – począwszy od XIX-wiecznych fascynacji, aż po współczesne inspiracje sztuką podhalańską.

Festiwalowi będzie towarzyszyć także międzynarodowa konferencja „Folklor widowiskowy – źródła i ich artystyczne opracowanie”.
– Chcemy, by przedstawiciele różnych ośrodków europejskich zaprezentowali, w jaki sposób widzą artystyczne przetwarzanie folkloru i jaka jest ich wizja folkloru scenicznego. Ta konferencja kierowana jest także do kierowników i instruktorów naszych zespołów, aby mogli się oni zorientować, jak wygląda w tej chwili sytuacja w folklorze europejskim. Na pewno wszystkim przyda się takie szersze spojrzenie na tę problematykę – przekonuje dr Stanisława Trebunia-Staszel.

Nowym pomysłem jest „Wielkie śpiewanie w wiosce festiwalowej”. Przez tę akcję organizatorzy festiwalu chcą propagować kulturę muzyczną. Dla publiczności zostaną przygotowane specjalne śpiewniki. Ważnym wydarzeniem będzie także koncert jubileuszowy dedykowany tym wszystkim, którzy tworzyli i tworzą festiwal.

Organizatorem festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego.

Oficjalna strona festiwalu: www.mffzg.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.