PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Wiosna Jazzowa Zakopane 2013 w obiektywie

Sobota, 4 maja 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW naszym serwisie kolejna foto-relacja z „Wiosny Jazzowej Zakopane 2013” 10th United Europe Jazz Festival. W czwartek w hotelu Belvedere odbyły się dwa koncerty. Wystąpił zespół The Technicolor Orchestra, którego członkiem jest pochodzący z Zakopanego wokalista i gitarzysta Andrzej Bachleda, a następnie The Blair Witch Project i Apostolis Anthimos. Z kolei w piątek w Kościele św. Krzyża publiczności zaprezentował się zespół wokalny Monk. Na zakończenie festiwalu odbył się koncert Jazz Band Ball Orchestra i zespołów państw wyszechradzkich.


THE TECHNICOLOR ORCHESTRA

Skład: André Bachleda -guitare, voice;  Guillaume Lagger: harmonicas; Renaud Millet-Lacombe: Hammond B3; Nelson Schaer: Drums. 

Zespół tworzy obrazy poprzez swoją muzykę, podobnie jak migotanie obrazów wyświetlanych na srebrnym ekranie w starym kinie. Zabiera swoją publiczność w magiczną podróż muzyczną do miejsc egzotycznych i magicznych. Może to być pustynia amerykańska lub zaparowane przedmieścia Nowego Jorku. Być może jest to Paryż na wiosnę lub zamglony Londyn. Muzyka jest subtelna, organiczna, mieszanka rocka i jazzu, bierze swoje korzenie z Ameryki Północnej.

THE BLAIR WITCH PROJECT feat. APOSTOLIS ANTHIMOS 

Skład: Arkadiusz Błeszyński – gitara, harmonijka, śpiew, Jan Błędowski – skrzypce,  Achim Rzychoń - gitara basowa,  Ireneusz Głyk – perkusja + Apostolis Anthimos 

Zespół tworzą mieszkający w Niemczech polscy muzycy, wywodzący sie z popularnych polskich zespołów, takich jak Krzak, Schau Pau Acoustic Blues czy Niebiesko-Czarni. Zespół prezentuje fascynującą mieszankę bluesa, boogie, funku i jazzu. Ich mistrzowskie improwizacje zniewalają dynamiką, interakcją i kompleksowością muzycznej gamy. Regularnie wyprzedane koncerty dowodzą popularności, którą zespół osiągnął w tak krótkim czasie dzięki swojemu muzycznemu profesjonalizmowi i sile scenicznej ekspresji.

MONK

Skład: Piotr Cyz, Grzegorz Ważny, Mirosław Pasek, Marcin Sobczyk, Tomek Stec, Damian Niwiński

Zespół wokalny Monk to nietypowa formacja muzyczna. Choć nie używają instrumentów, słuchacze często mówią o nich, że dobrze „grają”. Ich muzyka to połączenie różnych gatunków takich jak: jazz, pop, rock, a nawet muzyka klasyczna w unikalny sposób – zero instrumentów, tylko głosy ludzkie. W ich repertuarze znaleźć można przeboje muzyki pop oraz standardy jazzowe. Na koncertach wykonują również piosenki z autorskiego programu „Opowieści z Biblii wzięte” – zróżnicowane stylistycznie utwory przedstawiające najciekawsze historie Starego Testamentu.

MONK powstał w 1995 roku, a w obecnym składzie śpiewa od 2001 roku.

JAZZ BAND BALL ORCHESTRA

Skład: Wojciech Groborz – pf., Wiesław Jamioł – dr., Jan Kudyk – tr., voc., lider, Teofil Lisiecki – cb., Jacek Mazur – cl., ten. sxf., voc., Marek Michalak – tbn., voc. 

To najstarszy polski zespół jazzu tradycyjnego, powstał z inicjatywy Jan Kudyka. Zadebiutował w konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej w 1962 r., w którym zajął I miejsce i zdobył nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Rok później zwyciężył w kategorii zespołów jazzu tradycyjnego na Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Zwycięstwo umożliwiło mu wyjazd na pierwszą trasę zagraniczną (NRD, Czechosłowacja i Austrii). Brał udział w krajowych i zagranicznych festiwalach jazzowych m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree w Warszawie, North See Jazz Festival w Hadze, Terragona Jazz Festival w Hiszpanii, Guiness Jazz Festival w Irlandii, Victoria Jazz Affair w Kanadzie, Silda Jazz Festival w Norwegii, Fuerventura Jazz Festival na Wyspach Kanaryjskich, a przede wszystkim – blisko 20 razy – na największym festiwalu jazzu tradycyjnego Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento w USA, gdzie jest prawdziwą legendą.

Zespół występował z recitalami w radiu i telewizji, m.in. w programach Panorama Jazzu Polskiego – Jazz Band Ball oraz 30-lecie zespołu Jazz Band Ball Orchestra. Muzyka zespołu została zarejestrowana na ponad 30-tu kasetach, płytach analogowych i kompaktowych, wydanych w kraju i za granicą. W tym roku zespół został także laureatem plebiscytu czytelników miesięcznika Jazz Forum w kategorii zespół tradycyjny.

U boku JBBO występowało wiele wokalistek jazzowych, m.in.: Jolanta Borusiewicz, Lillian Boutte, Angi Domdey, Fiona Duncan. Ponadto zespół gościł na swoich koncertach i płytach wielu znakomitych jazzmanów, by wymienić takie nazwiska, jak: Kenny Ball, Acker Bilk, Gene Conners, Wallace Davenport.

Muzyka JBBO ewoluowała od mało zróżnicowanego dixielandu, do form bardziej złożonych. Z biegiem lat stała się bardziej swingowa, z rozbudowanymi improwizacjami i doskonałymi aranżacjami. W repertuarze zespołu, który bazuje m.in. na ponadczasowych standardach Duke’a Ellingtona i George’a Gershwina, znajduje się ponad 300 kompozycji – od nowoorleańskiej klasyki, poprzez swingowe i bluesowe standardy, utwory inspirowane polskim folklorem, kończąc na własnych „otwartych” kompozycjach, nie dbających o historyczną poprawność, które łączą ze sobą różne kierunki jazzowe. 

W tym koncercie wystąpiły także zespoły: z Węgier - Miskolc Dixieland Band, z Czech: Jazz Colegium, ze Słowacji: Martin Uherek Quartet i Dáša Libiaková.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    35 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.