PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Wyprawa. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich idei

Poniedziałek, 20 maja 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka18 maja w ramach Nocy Muzeów otwarta została nowa wystawa Muzeum Tatrzańskiego. W Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu stworzony został niezwykły labirynt, a w nim ekspozycja zatytułowana „Wyprawa. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich idei”. Powstała ona przy współpracy z fundacją "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości", a twórcami jej scenariusza są Kuba Szpilka, Maciej Krupa i Piotr Mazik.


Wystawa zorganizowana jest jak górski szlak, wiodący w różnych kierunkach: kultury, natury, cywilizacji pańskiego salonu i góralskiej chaty. Przestrzeń galerii została zupełnie przeorganizowana, a szlak prowadzi także po tych częściach muzeum, które do tej pory były niedostępne dla zwiedzających. Wystawa stanowi kolejną odsłonę projektu „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Przypomnijmy, że ekspozycja o tym tytule otwarta została w październiku 2011 r. również w galerii na Kozińcu i cieszyła się dużym powodzeniem.

- Zaprosiliśmy Państwa na coś, co się nazywa wyprawą. Słowo to ma swoje głębokie znaczenie. Wyprawa zaczyna się od wyjścia z przestrzeni, którą się dobrze zna. Jest zawsze wydarzeniem ryzykownym,  jest związana z trudem i niepokojem, nie tylko dlatego, że spotykamy się z przestrzenią nowa , trudną, ale przede wszystkim dlatego, że spotykamy się z nowym myśleniem, z czymś innym, co nam stawia opór. Musimy szukać, myśleć, zastanawiać się.  Sensem wyprawy jest więc poszukiwanie. Ta wystawa, to taki garnek, w którym jest wszystko. Tu są ślady, symbole, różne elementy. Chodząc po tym miejscu, postarajcie się Państwo zobaczyć tych, którzy te ślady zostawili, spotkać się z ich myślą, wyobrażeniem, ideą, żeby przeżyć coś, co odmienia – tak podczas wernisażu zachęcał do zwiedzenia wystawy Kuba Szpilka.

Wystawie towarzyszy książka „Ślady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń” wydana przez TPN.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    40 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.