PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Dysputa o rodzinie Zamoyskich w Zakopanem i na Spiszu

Niedziela, 16 czerwca 2013 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam KitkowskiW tym roku obchodzimy na Podhalu „Rok Zamoyskich”, ogłoszony rezolucją przez Radę Powiatu Tatrzańskiego. Jednocześnie Rada Miasta Zakopanego podjęła uchwałę o obchodach 160. rocznicy urodzin Władysława hr. Zamoyskiego. W dniach 7-8 czerwca z tej okazji odbyła się w Zakopanem ogólnopolska konferencja „Władysław hr. Zamoyski (1853-1924) i jego ród. Działalność w kraju i za granicą”. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonali: starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski i dr Zbigniew Krzan, reprezentujący Tatrzański Park Narodowy.


Pierwszego dnia do południa w siedzibie TPN w Kuźnicach w ramach sesji popularno-naukowej, skierowanej szczególnie do młodzieży, wystąpili: dr hab. Jerzy Roszkowski, który przedstawił przodków Wł. hr. Zamoyskiego i zakup przez niego dóbr zakopiańskich, Piotr Bąk, który omówił sprawę sporu o Morskie Oko, Adam Kitkowski, który powiedział o działalności tego wielkiego Polaka w Zakopanem i na Podhalu, dr inż. Marcin Guzik, który omówił zagadnienie gospodarki leśnej w czasach hr. Zamoyskiego oraz dr Zbigniew Kalisz, który przedstawił Fundację „Zakłady Kórnickie”.

Ponadto licznie zgromadzeni goście, mieszkańcy Podhala i młodzież gimnazjalna wysłuchali wystąpień dyrektora SEWIK Jakuba Dziobonia, Wojciecha Wilczka (TPN), Wiesława Starzewskiego (TPN), Agaty Nowakowskiej-Wolak (MT).

Tego dnia po południu odbyła się konferencja naukowa, w której wystąpili zaproszeni goście z Wielkopolski i Krakowa. Prof. Stanisław Sierpowski, reprezentujący Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu przedstawił relację między hr. Zamoyskim a Bronisławem Malinowskim, prof. Kazimierz Karolczak, reprezentujący Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie wygłosił referat na temat związków rodzinnych Zamoyskich z arystokracją polską, dr Danuta Płygawko przedstawiła działalność hr. Zamoyskiego we Francji, a mgr Krzysztof Rataj omówił zagadnienie współpracy Wł. hr. Zamoyskiego z Wincentym Szymborskim. Krótkie wystąpienie miał także dyrektor Muzeum na Zamku w Lubowli (Słowacja) Dalibor Mikulík.

Ponadto w tej części sesji wystąpili przedstawiciele środowiska zakopiańskiego: mgr Adam Kitkowski (Starostwo Tatrzańskie), mgr Wiesław Starzewski (TPN), dr Zbigniew Moździerz (Muzeum Tatrzańskie), dr hab. Jerzy Roszkowski (Muzeum Tatrzańskie).

Tego wieczoru wszystkich prelegentów i gości uroczystą kolacją podjęła restauracja „Monte Rosa” PP. Bińkowskich.

Natomiast 8 czerwca odbyła się wycieczka autokarowa szlakiem Lubomirskich i Zamoyskich na Spiszu. Gospodarzem konferencji wyjazdowej był prezes Związku Polskiego Spisza Jan Budz. Uczestnikami wyjazdu byli m.in. członkowie Uniwersytetu III Wieku, przewodnicy tatrzańscy, goście z Wielkopolski i Krakowa, studenci. Po drodze zwiedzano wieś Jaworzynę, miasto Podoliniec (tu znajduje się klasztor fundowany przez Lubomirskich), zamek Lubowla (prawie 400 lat władali nim starostowie polscy) w Starej Lubowli i wieś Drużbaki Górne, gdzie Zamoyscy wybudowali kąpielisko termalne. Droga powrotna wiodła przez Czerwony Klasztor (cenny zabytek światowego dziedzictwa), Niedzicę, Bukowinę Tatrzańską do Zakopanego.

Organizatorami tego naukowego i krajoznawczego spotkania byli: Tatrzański Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Muzeum Tatrzańskie i Związek Polskiego Spisza.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.