PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Koncert „Verba Sacra” dla Generałowej Zamoyskiej

Wtorek, 15 października 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW dniu imienin Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w kościele pw. Św. Krzyża odbył się koncert „Verba Sacra” pod hasłem „Trzeba męstwa, trzeba cnoty”. Wydarzenie to wpisało się w cykl imprez Roku Władysława Zamoyskiego obchodzonego z okazji 160 rocznicy urodzin tego wybitnego Polaka. Wystąpiła Dorota Segda, chór "Szumny" oraz Andrzej Guziak (organy).


Życie Jadwigi Zamoyskiej poświęcone było służbie Bogu, Ojczyźnie i innym ludziom – służbie posuniętej aż do zapomnienia o sobie. Jej wielkim dziełem była Szkoła Domowej Pracy Kobiet działająca w Kórniku i Zakopanem, w której realizowała opracowany przez siebie system wychowawczy. Wyłożyła go w trzech dziełach: „O wychowaniu”, „O pracy” i „O miłości Ojczyzny”. Były one tłumaczone na wiele języków i cenione w całej Europie. To właśnie ich fragmenty wybrzmiały podczas koncertu w doskonałej interpretacji znanej aktorki Doroty Segdy.

- Jadwiga z Działyńskich Zamoyska to postać wielka i godnie przedłużającą w historii naszej Ojczyzny i Kościoła świętego szereg znamienitych niewiast noszących to imię, wśród których największe to św. Jadwiga, księżna śląska i św. Jadwiga królowa, matka chrzestna Litwy i fundatorka Wszechnicy Jagiellońskiej. Wielkie to były Jadwigi i wielkich dokonały dzieł. Nie ustępuje im Służebnica Boża Jadwiga z Działyńskich Zamoyska, która swym pięknym i owocnym życiem zasługuje, by stanąć obok swych świętych imienniczek – mówił w kontekście trwającego procesu beatyfikacyjnego prof. Władysław Chałupka, który koncert opatrzył obszernym komentarzem przybliżającym biografię Jadwigi Zamoyskiej.

Program muzyczny wykonał Tatrzański Chór Szumny pod dyrekcją Mirosławy Lubowicz. W repertuarze znalazł się m.in. Hymn Generałowej Zamoyskiej. Na organach zagrał Andrzej Guziak. Scenariusz i reżyseria: Przemysław Basiński.

Koncert odbył się w ramach interdyscyplinarnego projektu artystyczno-naukowo-religijnego „Verba Sacra”, poświęconego tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego. Jego realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku od cyklu prezentacji tekstów biblijnych. Od tamtego czasu w kolejnych wydarzeniach udział brało wielu wybitnych aktorów, a wspierało go liczne grono konsultantów – teologów, historyków i literaturoznawców. Dotychczas przygotowano 142 premiery.   

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.