PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Marian Mexicanu Trio na 100-lecie kina

Sobota, 19 października 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaOd czwartku trwa druga edycja Festiwalu „Inspirowane górami…” organizowanego z okazji 80-tej rocznicy uzyskania praw miejskich w Zakopanem. W obchody włączyło się także Kino „Sokół”, które z kolei świętuje 100-lecie istnienia. Uczcił je koncert Marian Mexicanu Trio. Ich muzyka to specyficzna mieszanka jazzu, folku i muzyki klasycznej, która bardzo przypadła do gustu zgromadzonej publiczności. Na akordeonie zagrał Marian Mexicanu, na basie Madalin Radulescu, a na perkusji Krzysztof Dziedzic.


Koncert rozpoczął krótkim wystąpieniem wiceburmistrz Mariusz Koperski, zapraszając na kolejne festiwalowe wydarzenia, a także Stanisław Marduła - prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół", które zorganizowało to muzyczne wydarzenie.

MARIAN MEXICANU
Urodzony w 1972 roku w Bukareszcie (Rumunia). Gra na akordeonie od 7 roku życia. Grę na instrumencie rozpoczął zupełnie przez przypadek. Kiedy był dzieckiem, poprosił ojca o rower, a ten przyniósł mu inny prezent - akordeon. Nie znając nut, poświęcił całe swoje dzieciństwo, ćwicząc wiele godzin dziennie, by osiągnąć mistrzowski poziom. Jako wirtuoz akordeonu Marian Mexicanu podróżuje po całym świecie, grając wszelkiego rodzaju muzykę, począwszy od muzyki cygańskiej poprzez jazz, na muzyce klasycznej kończąc. Od sześciu lat mieszka w USA. Grał dla Chucka Norrisa, Jean-Cloude Van Damme'a, Chicka Corea i wielu innych. Koncertował m.in. z Gheorghe Zamfirem i wieloma orkiestrami symfonicznymi. Jest także kompozytorem muzyki do trzech filmów i dwóch animacji, w tym do wyjątkowego filmu o życiu rumuńskich cyganów podczas Holocaustu. Po raz pierwszy był w Polsce podczas niedawnej trasy koncertowej z Nigelem Kennedym.

MADALIN RADULESCU
Urodzony w 1991 roku w Bukareszcie (Rumunia). Rozpoczął naukę w wieku 7 lat od gry na skrzypcach. Po czterech latach zmienił instrument na kontrabas. Skończył Akademię Muzyczną w Bukareszcie. Pomimo młodego wieku koncertował już z wieloma znanymi muzykami takimi jak: Damian Draghici, Roby Lakatos czy Bobby McFerrin.

KRZYSZTOF DZIEDZIC 
Urodzony w 1975 roku w Bielsku-Białej. Grę na perkusji rozpoczął dopiero w wieku 15 Lat (najpierw uczył się na fortepianie) jednak bardzo szybko wypracował swój indywidualny, specyficzny styl gry, by stać się jednym z najlepszych polskich perkusistów. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Laureat wielu indywidualnych nagród na festiwalach Jazz Juniors (1993 - 1997). Współpracował z wieloma znanymi polskimi i zagranicznymi muzykami takimi jak: Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Michel Donato, David Murray, Steve Logan. Koncertował na wszystkich znaczących festiwalach naszego kraju, m.in. Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz oraz na terenie całej Europy. Od 2008 w zespole Nigela Kennedy'ego. Z wybitnym skrzypkiem koncertuje po całym świecie od Sydney po Tokio. Stworzył także forum i grupę społecznościowo-tematyczną Polish Drummers skupiającą 1500 perkusistów. f/dziedzickrzysztof, f/polishdrummers

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIAniołek mały IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.