PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

„Między niebem a ziemią” opowieść o Macieju Berbece

Sobota, 19 października 2013 r.
Autor: Piotr Kyc

„Między niebem a ziemią” opowieść o Macieju BerbeceKolejnym wydarzeniem drugiej edycji Festiwalu „Inspirowane górami...” był wernisaż wystawy „Między niebem a ziemią” poświęconej Maciejowi Berbece - zakopiańskiemu alpiniście, artyście, ratownikowi i przewodnikowi górskiemu, który zginął na stokach Broad Peak. Na ekspozycję przygotowaną przez żonę himalaisty Ewę Dyakowską-Berbekę i syna Stanisława składają się obrazy pani Ewy oraz fotografie Macieja Berbeki z jego wypraw na ośmiotysięczniki. Są to zdjęcia wykonane ze slaidów znalezionych przez rodzinę. Zapewne większość z nich, po wielu latach, została pokazana po raz pierwszy. W sali multimedialnej prezentowane są także filmy.


Wystawę fotografii Macieja Berbeki ilustrują, uzupełniają i pogłębiają obrazy jego żony. Tworzone na przestrzeni lat są niezwykłym komentarzem artystki, kobiety, żony do opowieści o człowieku, którego życie  było „inspirowane górami” -  ale nie totalnie.  

Zapraszamy do Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41.

Przed południem na zakopiańskim Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku został poświęcony symboliczny grób himalaisty. Nagrobek został wykonany przez Andrzeja Mrowcę i Janusza Jędrzejowskiego.  

Festiwal trwa. Dzisiaj w programie:

godz. 15.30 – Otwarcie wystawy „Zakopane w PRL-u” Park Miejski im. J. Piłsudskiego (Wystawa przygotowana przez Fundację „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”)

godz. 16.00 - "Pozdrowienie od gór" Koncert Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod dyrekcją Agnieszki Kreiner z udziałem solistów Ady Bujak i Andrzeja Bieniasa Muszla Koncertowa, Park Miejski im. J. Piłsudskiego 100-lecie kina w Zakopanem

godz.18.00 – Zakopiańska Premiera sprzed 100 lat Projekcja filmu „ Quo Vadis” 1913 Kino „Sokół” ul. Orkana 2 (Impreza przygotowana przy współpracy Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”) 

Zapraszamy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.