PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Ruda Wanda i Opcio zakopiańskie love story?

Niedziela, 20 października 2013 r.
Autor: Piotr Kyc

Ruda Wanda i Opcio zakopiańskie love story?Pod takim tytułem w dniu 19 października otwarto wystawę prezentującą dwie ciekawe osobowości Zakopanego lat międzywojennych. Pierwszą z nich jest Józef Oppenheim, zwany „Opciem”, znany narciarz, taternik, naczelnik TOPR w latach 1914-1939 i postać powszechnie znana w Zakopanem i lubiana. Drugą jest popularna „Ruda” Wanda, malarka, artystka, urodzona na Haiti. Organizatorzy reklamując swoją wystawę informowali , że będzie ona też próbą odpowiedzi na pytanie: co łączyło Rudą Wandę i Opcia, czy to była tylko przyjaźń, czy też coś więcej? Tytuł wystawy jest magnetyczny, tak jak biało - czerwono- czarny plakat zachęcają do jej zwiedzania. Warto się przejść do Galerii Sztuki XX wieku w willi OKSZA, bo jest tam wiele fotografii archiwalnych ,przywołujących tamte czasy - czasy „Pysznej” i narciarskich wyryp. Ozdobą ekspozycji są świetne fotografie gór wykonane przez Oppenheima i obrazy malowane przez jego przyjaciółkę.


W sali poświęconej „schronisku” na Hali Pysznej, które była kultowym miejscem   przedwojennych narciarzy organizator wystawy Wojciech Szatkowski umieścił w specjalnej gablocie cenny rekwizyt: sprężynę z łóżka ze  słynnej chaty-schroniska. Wanda i Józef byli częstymi gośćmi na Pysznej.  Gdyby sprężyna mówić umiała, to pytanie organizatorów: co łączyło Rudą Wandę i Opcia, czy to była tylko przyjaźń, czy też coś więcej?  - znalazłoby odpowiedz, ba -  starczyłoby historii na niejedną wystawę poświeconą świetności przedwojennego Zakopanego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.