PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Ruda Wanda i Opcio zakopiańskie love story?

Niedziela, 20 października 2013 r.
Autor: Piotr Kyc

Ruda Wanda i Opcio zakopiańskie love story?Pod takim tytułem w dniu 19 października otwarto wystawę prezentującą dwie ciekawe osobowości Zakopanego lat międzywojennych. Pierwszą z nich jest Józef Oppenheim, zwany „Opciem”, znany narciarz, taternik, naczelnik TOPR w latach 1914-1939 i postać powszechnie znana w Zakopanem i lubiana. Drugą jest popularna „Ruda” Wanda, malarka, artystka, urodzona na Haiti. Organizatorzy reklamując swoją wystawę informowali , że będzie ona też próbą odpowiedzi na pytanie: co łączyło Rudą Wandę i Opcia, czy to była tylko przyjaźń, czy też coś więcej? Tytuł wystawy jest magnetyczny, tak jak biało - czerwono- czarny plakat zachęcają do jej zwiedzania. Warto się przejść do Galerii Sztuki XX wieku w willi OKSZA, bo jest tam wiele fotografii archiwalnych ,przywołujących tamte czasy - czasy „Pysznej” i narciarskich wyryp. Ozdobą ekspozycji są świetne fotografie gór wykonane przez Oppenheima i obrazy malowane przez jego przyjaciółkę.


W sali poświęconej „schronisku” na Hali Pysznej, które była kultowym miejscem   przedwojennych narciarzy organizator wystawy Wojciech Szatkowski umieścił w specjalnej gablocie cenny rekwizyt: sprężynę z łóżka ze  słynnej chaty-schroniska. Wanda i Józef byli częstymi gośćmi na Pysznej.  Gdyby sprężyna mówić umiała, to pytanie organizatorów: co łączyło Rudą Wandę i Opcia, czy to była tylko przyjaźń, czy też coś więcej?  - znalazłoby odpowiedz, ba -  starczyłoby historii na niejedną wystawę poświeconą świetności przedwojennego Zakopanego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.