PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Festiwalu „Inspirowane górami…” ciąg dalszy

Poniedziałek, 21 października 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka19 października w ramach Festiwalu „Inspirowane górami…” oprócz wernisażu wystawy „Zakopane w PRL-u” odbył się także koncert Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod dyrekcją Agnieszki Kreiner z udziałem solistów Ady Bujak i Andrzeja Bieniasa. Kolejnym punktem programu była projekcja niemego filmu „Quo Vadis?” z 1913 r., który sto lat temu zainaugurował działalność pierwszego zakopiańskiego kina w ówczesnej siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.


Koncert Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej zatytułowany „Pozdrowienia od gór” ze względu na niską temperaturę został przeniesiony z muszli koncertowej w Parku Miejskim do pobliskiego Kina Sokół. Tam licznie zgromadzoną publiczność szybko rozgrzały piosenki o Zakopanem i górach, które przypomniały międzywojenne czasy, a zwłaszcza repertuar ówczesnych orkiestr klimatycznych. Zabrzmiały więc utwory takich kompozytorów jak Jan Pasierb Orland i Adam Wroński, a w drugiej części także poezja Włodzimierza Wysockiego i słynna „Modlitwa” Bułata Okudżawy.

Po krótkiej przerwie publiczność mogła obejrzeć włoską ekranizację powieści „Quo Vadis?” z 1913 r. w reżyserii  Enrico Guazzoniego. Niemy film przypomniał z kolei początki zakopiańskiego kina prowadzonego przez Franciszka Pawlicę w siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Festiwal interdyscyplinarny "Inspirowane górami..." został zorganizowany przez Burmistrza Miasta Zakopane i Wydział Kultury już po raz drugi, by upamiętnić nadanie w 1933r. Zakopanemu praw miejskich. Jego celem jest pokazanie twórczości w różnych dziedzinach sztuki, zainspirowanej górami nie tylko Polski, ale również Europy i świata.


Organizatorzy:
Burmistrz Miasta Zakopane
Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego

Partnerzy:
Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego
Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości"
Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"
Kino "Sokół"

Patroni medialni:
Kwartalnik Tatry
Podhalański Serwis Informacyjny Watra

Zobacz w naszym sklepie:
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    25 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.