PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Opowieść Barbary Wachowicz o Tetmajerze

Poniedziałek, 28 października 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka26 października w siedzibie Urzędu Miasta Zakopane odbył się spektakl „Mój cały górski kraj", poświęcony Kazimierzowi Przerwie-Tetmajerowi - autorowi dzieł „Na skalnym Podhalu" i „Legenda Tatr". Interesującą opowieść o „Geniuszu Tatr" przygotowała Barbara Wachowicz wraz z młodzieżą z Liceum im. Oswalda Balzera oraz z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego.


W Tetmajera wcielił się aktor Adam Marjański, znany z ról Janka Bohatyrowicza w filmie „Nad Niemnem" i Adama Mickiewicza w widowisku „Wigilie Polskie". Muzyczną oprawę wydarzenia stworzył Jan Karpiel-Bułecka oraz Muzyka im. Tomasza Skupnia z prymistą Sławkiem Ziębą-Drzymalskim.

Barbara Wachowicz przybliżyła młodość poety, jego związki z Ludźmierzem, Zakopanem i Tatrami, które rozsławił w swoich dziełach i miłość do góralskiego ludu, którego mowę słyszymy w wielu jego wierszach. Nie zabrakło także w tej opowieści miłosnych i patriotycznych wzruszeń oraz smutnych wspomnień z ostatnich lat życia poety, gdy samotny i schorowany tęsknił za górami. Umrzeć mu przyszło w okupowanej Warszawie w styczniu 1940 r.

- Kazimierz Przerwa Tetmajer powróci jednak pod Tatry. W kwietniu 1986 roku przewieziono uroczyście i dostojnie jego prochy z warszawskiego cmentarza najpierw do gniazda lat dziecięcych - Ludźmierza, a potem 15 czerwca przewieziono poetę do Zakopanego na Pęksowy Brzyzek. Podhalańskie chóry śpiewały „Krywaniu, Krywaniu wysoki!" - tak swą opowieść zakończyła Barbara Wachowicz.

Spektaklowi towarzyszyła ekspozycja unikatowych wydań dzieł Tetmajera ze zbiorów Biblioteki im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem.

Wydarzenie patronatem objął Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher. 

Wystąpili:
w roli Kazimierza Przerwy-Tetmajera - Adam Marjański
góralska nuta: Jan Karpiel-Bułecka oraz Muzyka im. Tomasza Skupnia w składzie: Sławek Zięba-Drzymalski - prymista, Łukasz Gąsienica-Samek, Jan Chyc, Piotr Nowak, Józef Gąsienica-Brzega
Młodzież z I Liceum im. Oswalda Balzera pod opieką artystyczną Prof. Violetty Szymańskiej: Kasia Lassak, Kasia Patalas, Ania Stanek, Michał Brzoskowski (ZHR Drużyna im. Zawiszy Czarnego), Bartek Król-Józaga, Maciek Piotrowski
Młodzież z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego pod opieką artystyczną Prof. Jolanty Dolińskiej: Krystyna Biernat, Karolina Burnos, Ania Cudzich, Kasia Gut, Justyna Kobiałka, Małgosia Maciasz, Paulina Myrda, Halinka Skupień, Dominika Stopka-Faktor, Basia Wajdner, Małgorzata Waliczek, Klaudia Wojtanek,  Małgosia Wojtanek, Jaś Jarząbek, Krzysztof Miśkowicz, Piotruś Pawlica
Oprawa akustyczna: Marek Kurek i Firma Harnaś Audio Marcina Słodyczki
Scenariusz i narracja: Barbara Wachowicz
Organizacja: Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.