PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

46. MFFZG Zakopane 2014

Wtorek, 5 sierpnia 2014 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

46. MFFZG Zakopane 2014Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to wielkie wydarzenie kulturalne, które od ponad czterdziestu lat odbywa się w stolicy Tatr. To jeden z największych i najstarszych festiwali folklorystycznych o niezmiennej formule konkursowej. Zespoły folklorystyczne z całego świata przyjeżdżają tutaj, by zaprezentować autentyczny folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. Celem festiwalu jest kultywowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata, promocja polskiej kultury ludowej, folkloru podhalańskiego, a także miasta Zakopane. Po raz kolejny patronatem honorowym objęła go Małżonka Prezydenta Pani Anna Komorowska.


W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 21-30 sierpnia. Wezmą w nim udział zespoły folklorystyczne z Bułgarii /Sofia „Bistritsa”/, Chorwacji /Solin ”Salona”/, Czarnogóry /Podgorica „Crvena Stijena”/, Francji /Malemort-sur-Corrèze „La Maiade Malemortine”/, Hiszpanii /Madryt „Villa de leganes”/, Peru / Ayacucho‘’Tijeras’’/, Rumunii /Miercurea-Ciuc „Kopice”/, Słowacji /Liptovský Mikuláš „VÁH”/, Turcji /Istambuł „Motif”/, Włoch /Sycylia Licata „A Lanterna”/ oraz Bośni i Hercegowiny /Tuzli, Zespół Dziecięco-Młodzieżowy/. Natomiast polskie zespoły zostały zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Są to: „Lipniczanie” z Lipnicy Wielkiej, „Wierchy” z Milówki, „Lachy” z Nowego Sącza oraz jako zespół rezerwowy „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej. Z kolei zaszczytną funkcję gospodarza festiwalu będzie w tym roku pełnił zespół „Watra” z Czarnego Dunajca.

Zespoły oceniane będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej w trzech równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Laureaci zostaną nagrodzeni Brązowymi, Srebrnymi i Złotymi Ciupagami.

W sierpniu folklor świata spotyka się pod Giewontem. Spotykają się ze sobą zespoły z różnych stron świata, z odmiennych kręgów kulturowych, ale przede wszystkim jest to wyjątkowe spotkanie z publicznością - z gronem miłośników folkloru, ale także z turystami przebywającymi w tym czasie w Zakopanem. Niezwykłym walorem tego wydarzenia jest właśnie aktywne uczestnictwo publiczności, bezpośrednie spotkanie z fascynującymi ludźmi, ich tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem i kuchnią, bezcenna możliwość podróży do źródeł, odkrywania korzeni, a także dobra zabawa.

W tym roku festiwal będzie trwał aż 10 dni, które wypełni niezwykle bogaty program złożony nie tylko z konkursowych zmagań, ale także koncertów, posiadów, warsztatów, pokazów, kiermaszów i wielu innych atrakcji – od zajęć dla najmłodszych po konkurs literacki, naukową konferencję i warsztaty etno-designu…

Z festiwalem nierozłącznie związane są takie wydarzenia jak Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Warsztaty Folklorystyczne, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych od 2013r. noszący imię Władysława Trebuni-Tutki, Dni Narodowe, „Wielkie śpiewanie w wiosce festiwalowej”, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej dla dzieci. Gwiazdą tegorocznego koncertu „Na Folkową Nutę” będzie Zespół MEGITZA z utalentowaną i charyzmatyczną wokalistką Małgorzatą Babiarz.

Organizatorzy szykują także kilka nowości, takich jak wystawa poświęcona Oskarowi Kolbergowi z okazji 200. rocznicy urodzin tego zasłużonego etnografa, folklorysty i kompozytora, wystawa „Festiwal okiem młodych”, konkurs fotograficzny oraz piknik w stylu „etno” na zakończenie wakacji, warsztaty projektowania wnętrz oraz koncert ukraińskiego zespołu „Kozak System” i polskiego zespołu „Tekla Klebetnica”, znanego z programu „Mam Talent”.

Trzeba także podkreślić, że w tym roku festiwal rozpocznie się w niezwykłym miejscu – w samym sercu Tatr, na Kasprowym Wierchu, gdzie zaprezentują
się przedstawiciele poszczególnych zespołów. Następnie tradycyjnie odbędzie się Msza św. ekumeniczna w kościele pw. św. Krzyża i korowód ulicami Zakopanego.

Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w tym wspaniałym święcie góralskiego folkloru, mając jednocześnie nadzieję, że niezwykle bogaty program tego wydarzenia każdemu pozwoli znaleźć dla siebie coś nowego, fascynującego i interesującego.

Patronat Honorowy:
MAŁŻONKA PREZYDENTA RP PANI ANNA KOMOROWSKA

Komitet Honorowy:
Małgorzata Omilanowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego
Janusz Majcher - Burmistrz Miasta Zakopane
Narodowe Centrum Kultury

Patronat naukowy:
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Organizator:
Burmistrz Miasta Zakopane
Biuro Promocji Zakopanego

Partner Główny:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 

Patronat medialny: 
TVP Kraków
TVP Info
Radio Zet
Gość Niedzielny
Tygodnik Podhalański
Tygodnik TV
24tp.pl
Gazeta Krakowska
Kwartalnik Tatry
Pismo Folkowe Gadki z Chatki
FOLK24.PL
Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
ZAKOPANEdlaCIEBIE
Zakopiec.info
Podhale Region
etnosystem.pl
eWioska.pl
STRŐER

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.